na stronie
Kompletny zestaw wszystkich witamin i aminokwasów egzogennych

45,36 zł
Kompletny zestaw wszystkich witamin i aminokwasów egzogennych

226,80 zł
Dobry start od pierwszych dni życia

52,92 zł
Dobry start od pierwszych dni życia

264,60 zł
Już od pierwszego dnia życia wspomaga system immunologiczny, nerwowy, budowę kośćca

378,00 zł
Wspomaga metabolizm komórkowy, baza wszystkich procesów w organizmie

45,36 zł
Kombinacja witaminy C i źródeł energii
48,60 zł -5%
46,17 zł
Pomaga niwelować skutki wysokich temperatur, wspomaga przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu.
48,60 zł -5%
46,17 zł
Diarhe Stop 1 kg
0 Review(s)
Łagodzi stany biegunkowe

55,08 zł
Fungosal 0,5 kg
0 Review(s)
Wspomaganie ochrony przeciwgrzybicznej

51,30 zł
Wspomaga sprawność fizjologiczną mięśni, układu krwionośnego i błon śluzowych

66,96 zł
Stabilny układ pokarmowy, pobudzenie naturalnych mechanizmów odpornościowych, wspomaganie ochrony przed szkodliwymi bakteriami.

24,84 zł
Bacti Protect
0 Review(s)
Mieszanka monoglicerydów krótko- i średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych

429,84 zł
Zdrowi rodzice, liczne i silne potomstwo

49,68 zł
Już od pierwszego dnia życia wspomaga system immunologiczny, nerwowy, budowę kośćca

75,60 zł
Showing 1 - 15 of 18 items

Witaminy dla drobiu

Witaminy to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów. Dlatego ich znaczenia nie należy bagatelizować w żywieniu drobiu. Elementy te spełniają ważne funkcje bioregulacyjne. W żywieniu kur zapotrzebowanie na witaminy jest uzależnione od pory roku. Na tej stronie znajdziesz produkty, które zoptymalizują odżywianie witaminowe drobiu, w tym kur niosek.

Witaminy dla kur w żywieniu

Odżywianie drobiu ma ogromne znaczenie niezależnie od charakteru hodowli. Niestety nawet starannie dobrana mieszanka nie daje gwarancji, że zawartość witamin, aminokwasów i minerałów pokrywają dzienne zapotrzebowanie drobiu. Większość tych elementów nie jest wytwarzana w organizmie ptaków w wystarczających ilościach. Zapotrzebowanie witaminowe kur musi być zaspokajane, by hodowla rozwijała się prawidłowo. W tym przypadku można zadziałać na dwa sposoby. Jednym z nich jest dobór wyselekcjonowanej mieszanki paszowej, która zawiera odpowiednio skomponowane dawki minerałów i witamin. Kolejną możliwością jest włączenie do diety kur preparatów kompleksowych, jak np. Multivitamin 1 kg z bogatej oferty naszego sklepu. 

Skutki niedoborów minerałów i witamin

Każdy hodowca, który chce mieć zdrowe stado, powinien zadbać o zaspokajanie dziennego zapotrzebowania witaminowego kur. Zaniedbania odbijają się na zdrowiu stada i portfelu hodowcy. Niedobory witamin są przyczyną wielu chorób, zaburzają metabolizm i przekładają się na wydajność produkcyjną kur. Witaminy w codziennym żywieniu drobiu warunkują prawidłowy wzrost i rozwój ptactwa. Podnoszą wydajność masy mięśniowej u drobiu przeznaczonego na ubój. Z kolei u kur niosek wzbogacenie diety o  specjalne witaminy dla drobiu wpływa na nośność. Dobór właściwych witamin jest szczególnie istotny w hodowlach przemysłowych,  gdyż zmniejsza podatność zwierząt na choroby. Wszelkie schorzenia wymagają interwencji farmakologicznej i weterynaryjnej. A to wiąże się z kosztami.

Podział witamin

Witaminy dzieli się na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. W pierwszej grupie znajdują się witaminy: A,D,E i K. Właśnie dlatego znajdują się w składzie pasz bogatych w lipidy. Dzięki temu są prawidłowo wchłaniane do organizmu i tam magazynowane. Kura korzysta z tych rezerw, gdy zajdzie taka potrzeba. Inaczej jest w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie. Różnica tkwi w czasie wchłaniania i magazynowania zasobów witaminowych w organizmie. W zbiorze tym znajdują się: witaminy z grupy B, witamina C, niacyna, biotyna oraz kwasy foliowy i pantotenowy. Wchłanianie jest znacznie szybsze, ale organizm nie magazynuje tych witamin. W związku z tym warto zbilansować dietę kur tak, by uniknąć groźnych niedoborów. 

Rodzaj hodowli a witaminy

Kury puszczane na zielone wybiegi mają większy dostęp do naturalnych zasobów witamin. Uzupełniają je jedząc zielonkę, warzywa, ziarna, owady i zioła. W okresie letnim zapotrzebowanie kur na witaminę D zostaje w pełni pokryte. Jest naturalnie suplementowana, gdy zwierzęta przebywają na słońcu. Niestety pogoda i pora roku sprawiają, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego hodowcy powinni zadbać o właściwą suplementację witamin. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej u kur fermowych. Ptaki nie opuszczają zamkniętych pomieszczeń, a niezbędne witaminy uzupełniają z pożywienia. Dlatego hodowcy powinni stosować mieszanki urozmaicone w odpowiednie proporcje konkretnych witamin. W naszej ofercie znajdują się preparaty, które ułatwiają zaspokajanie tych potrzeb. 

Włączanie witamin do żywienia kur

Dobrze dobrana mieszanka paszowa to taka, która uwzględnia zapotrzebowanie na witaminy i minerały ze względu na wiek, gatunek i sposób hodowli kur. Na rynku jest sporo produktów spełniających te wymagania. Wśród hodowców istnieją gospodarze, którzy wytwarzają mieszanki samodzielnie. W tym przypadku warto pamiętać o wzbogacaniu paszy w witaminy dla kur. W ofercie posiadamy premiksy witaminowe, które rozpuszczają się w wodzie lub mokrych paszach. Sklep mojahodowla.pl oferuje preparaty mineralne oraz witaminowe odżywki dla kur niosek i kurcząt w przystępnych cenach. 

Przejdź do góry