Mała hodowla kur w przydomowym kurniku może być doskonałym pomysłem. Dzięki niej będziesz mieć zdrowe i smaczne jajka każdego dnia. Aby jednak rozpocząć całe przedsięwzięcie, warto posiadać niezbędną wiedzę. Jak hodować kury? O jakich kwestiach należy pamiętać? Tego dowiesz się, czytając nasz dzisiejszy artykuł!

Od czego zacząć? Wiedza to podstawa!

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z hodowlą kur, musisz posiadać niezbędną wiedzę. Tylko w ten sposób unikniesz podstawowych błędów, które skutkować mogą w przyszłości. Skąd czerpać tę wiedzę? Znajdziesz ją z pewnością w fachowej literaturze. Warto także zasięgnąć opinii osób, które posiadają pewne doświadczenie w hodowaniu kur. Dobrym pomysłem są też fora internetowe – mogą być one niewyczerpanym źródłem wiedzy, dzięki której odważniej będziesz stawiać pierwsze kroki.

Jak zbudować kurnik?

Kiedy masz już podstawową wiedzę związaną z tym, jak hodować kury, możesz przystąpić do budowy kurnika. Pamiętaj o tym, że powinien on zapewnić zwierzętom optymalne warunki – kury lubią ciepło! Zastanawiasz się, gdzie postawić kurnik? Z pewnością nie może on się znajdować na miejscach podmokłych, czyli tam, gdzie poziom wód gruntowych przekracza metr od poziomu gruntu.

Aby zabezpieczyć schronienie Twoich kur przed wiatrem, kurnik ustaw tak, aby jego wejście skierowane było od strony wschodniej. Warto mieć na uwadze też fakt, że kury to istoty światłolubne – powinno więc do ich domu wpadać jak najwięcej słońca.

Najlepiej więc umieścić możliwie duże okna od wschodniej i południowej strony. Dzięki temu ptaki będą miały jasno przez cały dzień.

Kurnik stanowi podstawę, jednak pamiętaj o tym, że potrzebny będzie także odpowiednio duży wybieg. Jest to wydzielone miejsce, w którym kury będą mogły znaleźć swoje pożywienie. Najlepszym terenem na wybieg jest ten, na którym rośnie zielona roślinność. Musisz pamiętać także o tym, że takie miejsce musi być odpowiednio ogrodzone i zabezpieczone przed drapieżnikami.

Kurnik powinien być otwarty przez cały dzień, tak aby kura mogła tam pójść w dowolnym momencie i złożyć jajo.

Co powinno się znaleźć w kurniku?

W każdym kurniku powinno znaleźć się odpowiednie wyposażenie. Koniecznie więc zaopatrz się w poidła dla kur – będą one stałym źródłem czystej, świeżej wody. W przydomowym kurniku dobrze sprawdzi się poidło dzwonowe. Potrzebne są także karmidła dla kur, najlepiej te wykonane z wysokiej jakości materiałów. Powinny być wytrzymałe, ponieważ w przypadku ich uszkodzenia mogą zagrażać bezpieczeństwu Twoich ptaków.

Jak wybrać kury?

Masz już gotowy kurnik i odpowiednie wyposażenie. Teraz nadszedł czas wyboru najlepszych kur, które w nim zamieszkają. Chyba nie musimy przypominać o tym, że kurczęta powinny pochodzić wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Mowa tu przede wszystkim o ekologicznych gospodarstwach, lecz nie tylko! Czasami istnieje możliwość zakupu kurcząt od sąsiadów, znajomych lub rodziny – warto wówczas skorzystać z takiej okazji. Upewnij się jednak, że kury były trzymane w zadbanych kurnikach. Do swojej przydomowej hodowli nie kupuj ptaków z ferm. Nie są one bowiem przystosowane do chowu na podwórku. Są mało odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i mały dostęp do światła podczas zimowych miesięcy. Rasy, które sprawdzą się w Twojej hodowli to m.in. Rhode Island Red, Sussex, Plymouth Rock, a także Zielononóżka i Żółtonóżka kuropatwiana.

Jak hodować kury? Wybierz najlepszą paszę!

Optymalne karmienie kur zapewni im wysoką nieśność oraz bardzo dobrą kondycję. Dlatego tak ważny jest wybór właściwej karmy. Pasza, którą będziesz im podawał, powinna być przede wszystkim zbilansowana, a także smaczna. Należy ją dostarczać w rozdrobnionej postaci. Dobrym wyborem mogą być pasze pełnoporcjowe, występujące w formie granulek lub kruszonki. Najczęściej znajdziesz w nich takie składniki jak: pszenica, jęczmień, kukurydza czy otręby.

Jeżeli chcesz zapewnić kurom jak najlepszy rozwój, podawaj im także suplementy diety. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór witamin dla kur oraz gotowe zestawy, które zaspokajają zapotrzebowanie na poszczególne elementy. Pamiętaj o tym, że niedobory witamin mogą być przyczyną wielu chorób, co przekłada się na zmniejszenie wydajności produkcyjnej Twojej hodowli. Odpowiednio dobrane witaminy zapewniają prawidłowy wzrost ptactwa. W przypadku kurek niosek specjalne suplementy mają duże znaczenie dla ich nieśności.

Jak czyścić kurnik?

Do Twoich obowiązków, jako hodowcy, należy nie tylko zapewnienie jak najlepszego pożywienia dla Twojego ptactwa, lecz także sprzątanie kurnika. Jest ono tak samo ważne jak sprzątanie w domu, dlatego warto wykonywać je regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Możesz mieć pewność, że kury docenią Twój wysiłek i będą cieszyć się z czystej grzędy oraz gniazda. Zbyt rzadkie czyszczenie może prowadzić do nawarstwienia się odchodów, co powoduje nagromadzenie się w kurniku amoniaku. Substancja ta jest szkodliwa dla kur – z upływem czasu może wywoływać podrażnienia układu oddechowego oraz oczu.

Zastanawiasz się jak skutecznie czyścić kurnik? Raz w tygodniu należy usunąć z niego wszystkie nieczystości i wymienić wyściółkę. Czasami potrzebne może być szorowanie, aby doprowadzić go do stanu idealnego. Po jego umyciu upewnij się, że jest on całkowicie suchy – dopiero wtedy możesz położyć nową wyściółkę.

Dezynfekcja kurnika — czy jest konieczna?

Aby zapewnić swoim kurom jak najlepsze warunki, warto byś raz na jakiś czas przeprowadził dezynfekcję kurnika. Jest ona wskazana głównie w okresie letnim. Wówczas pod opierzeniem i na skórze ptactwa mogą zagościć takie pasożyty jak ptaszynce kurze, piórojady, pchły czy świerzbowce. Za ich sprawą kury mogą stać się niespokojne, gorzej się nieść oraz słabiej rozwijać. Pasożyty gromadzą się także w szczelinach kurnika, a także pod jego podłogą. Dlatego właśnie polecana jest dezynfekcja. Możesz przeprowadzić ją samodzielnie, korzystając ze środków chemicznych dostępnych w ofercie naszego sklepu.