Ludzie zwracają coraz większą uwagę na to, co jedzą, dlatego sięgają po dobrej jakości produkty spożywcze pochodzące z zaufanych źródeł. Dużą uwagę przykładają do pochodzenia i świeżości jednego z najpopularniejszych produktów, który musi znaleźć się w kuchni – jajek. By podnieść ich jakość, hodowca powinien nie tylko zapewnić kurom odpowiednie warunki do życia, ale też zadbać o prawidłowe żywienie, w skład którego wchodzą witaminy dla kur.

Co jedzą kury?

Podstawowym pożywieniem kur jest ziarno, które stanowi główne źródło energii. Jedna kura potrzebuje około 30 kg ziarna rocznie. Powinno się je podawać w rozdrobnionej postaci. Nie dostarczy jednak ono ptakom wystarczającej ilości białka, składników mineralnych i witamin. Kury mogą jeść także zioła dobre dla człowieka, takie jak krwawnik, mniszek, melisa, rumianek, pokrzywa i wiele innych. Żółtka jajek będą miały intensywniejszy kolor, jeśli kurom będzie się podawać marchewki i buraki. Należy jednak uważać z ilością buraków – w niektórych przypadkach mogą zabarwić żółtka na czerwono.

Czym dodatkowo karmić kury?

Kury lubią owoce i warzywa. Mogą spożywać m.in. jabłka, gruszki (także ich obierki), pomidory, ogórki, dynie, pietruszkę, seler, kapustę i wiele innych. Zjedzą także ziemniaki, lecz przed podaniem ich ptakom powinno się je ugotować. Białka dostarczą kurom zsiadłe mleko, twaróg, maślanka czy serwatka. By skorupki znoszonych przez nie jajek były wytrzymałe, należy im dostarczyć odpowiedniej ilości wapnia. W tym celu można im podawać rozdrobnione skorupki jajek.

Czym nie wolno karmić kur?

Istnieją także produkty zakazane, które zdecydowanie nie nadają się do jedzenia przez kury. Są to m.in. otręby pszenne i żytnie, które mogą być zanieczyszczone sporyszem. Żyto może być przyczyną biegunek u drobiu, a także zahamować wzrost u młodych ptaków. Nasiona roślin strączkowych zawierają substancje antyodżywcze, które mogą powodować zmniejszenie masy jaj. Podobny efekt może dać spożywanie przez kury śruty poekstrakcyjnej rzepakowej. Ptaki karmione nią znoszą mniejsze jaja, w których mogą pojawić się krwiste plamy. Wymienione wyżej produkty występują jednak często w niewielkiej ilości w mieszankach dla kur, lecz nie mogą przekraczać określonego poziomu.

Witaminy i minerały dla drobiu

Oprócz podawania kurom odpowiednich produktów spożywczych dobrze jest uzupełnić ich dietę o witaminy i minerały dla drobiu. Są one niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i znoszenia dobrej jakości jajek. Witaminy dla drobiu powinny być podawane szczególnie w pierwszym tygodniu życia ptaków, po infekcjach, leczeniu antybiotykami, w okresie narażenia na stres, przy dużym wysiłku produkcyjnym i w okresie żywienia niedoborowego. W tych sytuacjach dobrze jest stosować gotowe produkty zawierające odpowiednie mieszanki witamin i minerałów. By ograniczyć problemy jelitowe w stadzie, warto jest sięgnąć też po zakwaszacze dla drobiu. Stwarzają one korzystne warunki do rozwoju naturalnej flory jelitowej.

Produkty dla drobiu — kliknij!

Podsumowanie

Odpowiednie żywienie kur ma ogromny wpływ na jakość i wygląd znoszonych przez nie jajek. Coraz więcej ludzi świadomie sięga po produkty, których pochodzenie jest jasne. Dobry hodowca powinien karmić ptaki nie tylko gotową paszą, ale również uzupełniać ich dietę o zioła, warzywa, owoce, produkty bogate w białko i wapń. W niektórych sytuacjach konieczne jest dostarczenie kurom dodatkowej ilości witamin i minerałów. Można je znaleźć w gotowych mieszankach przeznaczonych do podawania w konkretnych momentach.