Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z hodowaniem zwierząt, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest zachowanie czystości oraz sterylności w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Sucha dezynfekcja to proces, który jest w stanie w znacznym stopniu ułatwić to zadanie. Jeśli zatem nigdy wcześniej nie stosowałeś suchej dezynfekcji lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten krótki tekst został stworzony specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty.

Co to jest sucha dezynfekcja

Sucha dezynfekcja to proces, który stosuje się w kurnikach, oborach oraz innych budynkach inwentarskich. Suchą dezynfekcję przeprowadza się za pomocą specjalistycznych środków, stworzonych po to, by zapewnić zwierzętom możliwie jak najlepsze oraz bezpieczne warunki życia. Ściółka, która jest stosowana w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta gospodarcze, najczęściej składa się ze słomy oraz innych materiałów pochodzenia naturalnego. Jak łatwo można się domyślić tego typu środowisko to wprost idealne warunki do rozwoju wirusów, bakterii, grzybów oraz innych niepożądanych substancji, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie lub nawet życie zwierząt. Suchą dezynfekcję stosuje się zatem po to, by zniwelować wyżej wymienione drobnoustroje, w celu zabezpieczenia swojej hodowli.

Kiedy stosuje się suchą dezynfekcję

Ogromną zaletą korzystanie z suchej dezynfekcji jest to, że można wykonywać ją niemal cały czas. W przeciwieństwie do dezynfekcji mokrej, w tym przypadku przerwy pomiędzy zabiegami nie są konieczne. Dzięki temu dezynfekcja obory lub kurnika działa nieprzerwanie. Stosowanie tego typu zabiegu jest szczególnie polecane w przypadku hodowli drobiu. Sucha dezynfekcja kurnika pozwala bowiem na utrzymanie odpowiedniego pH w budynku. Jest to szczególnie ważne dla drobiu, ponieważ zwierzęta te są wyjątkowo narażone na działanie drobnoustrojów. Zainfekowany kurnik może prowadzić nie tylko do chorób u zwierząt, ale przede wszystkim do bardzo dużych strat pieniężnych. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z rozprzestrzenianiem się zarazków, dezynfekcja kurnika powinna odbywać się regularnie.

Sucha dezynfekcja kurnika – dlaczego warto ją stosować?

Dzięki nowoczesnym preparatom stworzonym do dezynfekcji, w budynkach gospodarczych panuje niskie pH, które uniemożliwia namnażanie oraz przenoszenie się bakterii. Dobrze dobrany preparat jest w stanie nie tylko zwalczyć już istniejące bakterie i wirusy, ale przede wszystkim zabezpieczyć pomieszczenie przed powstawaniem kolejnych ognisk. Wybierając środek do dezynfekcji kurnika, warto zwrócić uwagę na jego skład. Chemiczne preparaty bakteriobójcze mogą mieć bowiem zły wpływ na jakość zdrowia zwierząt. Decydując się na suchą dezynfekcję, dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie San Dry. Ten innowacyjny produkt skutecznie niszczy bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje, jednocześnie będąc w pełni bezpieczny dla zwierząt, które przebywają w pomieszczeniu.

Jak wykonać suchą dezynfekcję?

Dezynfekcja kurnika przydomowego może zostać wykonana przez właściciela hodowli. Aby w pełni prawidłowo wykonać cały proces dezynfekcji, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu produktu. To, o czym warto wspomnieć, mówiąc o zaletach płynących z regularnej suchej dezynfekcji, to fakt, że poprawia ona jakość obornika pozyskiwanego z miejsca, w którym była stosowana. Jak widać, sucha dezynfekcja opłaca się zarówno pod kątem dbania o zwierzęta, jak i o uprawę roli.