• Kategorie
  • Szukaj
  • Zakwaszacze

Zakwaszacze dla trzody chlewnej

Dodatki paszowe, jakimi są m.in. zakwaszacze dla trzody chlewnej to nieodżywcze produkty stosowane w diecie świń w celu poprawy wydajności produkcji. Dodatki paszowe, jeśli są starannie dobrane i właściwie stosowane, mogą być bardzo skuteczne i mogą pomóc zwiększyć rentowność produkcji trzody chlewnej. Nie wszystkie dodatki paszowe są takie same lub zapewniają korzystną reakcję, w związku z czym wybór produktu będzie zależał od konkretnej sytuacji i potrzeb gospodarstwa. Poniżej znajdziecie Państwo bogatą ofertę zakwaszaczyprobiotyków oraz konserwantów paszowych, które przyczynią się do uzyskania lepszych wyników hodowlanych.

Zakwaszacze w żywieniu trzody chlewnej

Ta kategoria zawiera niezbędne produkty w żywieniu trzody chlewnej, dawki oraz inne niezbędne informacje na temat produktów stosowanych jako dodatki paszowe. Dołożono wszelkich starań, aby wszystkie informacje zawarte w opisie każde produktu były aktualne i oparte na najnowszych danych pochodzących od producentów. Produkty dodatków paszowych stosowane w diecie świń zawierają substancje naturalne i syntetyczne.

Co to są zakwaszacze?

Zakwaszacze to związki o właściwościach kwasowych: mogą być kwasami organicznymi lub nieorganicznymi. Kwasy organiczne, które wykazały pozytywny wpływ na wydajność wzrostu u prosiąt odsadzonych, obejmują kwas cytrynowy, for-mic, fumarowy i propionowy. W badaniach z kwasami nieorganicznymi odnotowano 1-3 dodatnie odpowiedzi wzrostowe przy stosowaniu kwasu fosforowego. Jednak badania oceniające inne kwasy nieorganiczne, takie jak kwas siarkowy, wykazały ujemne wyniki wzrostu. Zatem kwas fosforowy jest najczęściej stosowanym kwasem nieorganicznym w diecie świń. Kwasy nieorganiczne są zwykle mniej kosztowne niż kwasy organiczne.

Jeden kwas czy mieszanka - co wybrać?

Kombinacje kwasów organicznych i nieorganicznych są często stosowane w zakwaszaczach dostępnych w handlu. Reakcja na kwasy mieszane jest generalnie lepsza niż na pojedyncze kwasy, najwyraźniej ze względu na właściwości dysocjacyjne tych kwasów w różnych miejscach przewodu pokarmowego świni. 

Korzyści ze stosowania zakwaszaczy dla trzody chlewnej

Korzyści wynikające z włączenia środków zakwaszających w diecie obejmują kontrolę wzrostu bakterii w paszy, zwiększenie wydajności wzrostu, poprawę strawności składników odżywczych oraz kontrolę szkodliwych bakterii w jelitach. Niedawny raport podsumowujący kilka badań nad zakwaszaczami wskazał, że generalnie wydają się one poprawiać wydajność wzrostu świń. Jednak skala i spójność odpowiedzi może się różnić w zależności od wskaźnika włączenia i innych czynników dietetycznych. Dokładny mechanizm działania środków zakwaszających nie został w pełni wyjaśniony. Jednak środki zakwaszające są powszechnie sprzedawane jako produkty pobudzające wzrost i jako alternatywa dla antybiotyków w paszy.

Żywienie trzody chlewnej - dawki

W opisie każdego produktu znajdziecie Państwo informacje o zalecanej dawce preparatu. Dodatki paszowe oferują szereg potencjalnych korzyści, jednak zwiększają one całkowity koszt produkcji i należy je dokładnie ocenić, ponieważ ich stosowanie w żywieniu świń ma na celu poprawę wydajności i rentowności. Warto rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw przy wyborze konkretnego produktu tak, aby koszty hodowli nie przewyższały jej dochodowości. Dobrze, aby wybór zakwaszacza lub innego dodatku paszowego, został skonsultowany z ekspertem do spraw żywienia trzody hodowlanej. W razie pytań służymy pomocą.

Żywienie trzody

Hodowcy trzody powinni zawsze starać się zweryfikować, czy dane dotyczące konkretnego produktu pochodzą z kontrolowanych, obiektywnych eksperymentów z dodatkowymi danymi statystycznymi. Dokonując wyboru między dodatkami paszowymi, pierwszeństwo w żywieniu trzody i stosowaniu określonego produktu należy przyznać tym, w przypadku których wykazano, że zapewniają spójne wyniki w badaniach naukowych. Wszystkie oferowane przez nas dodatki paszowe produkowane są  wyłącznie z komponentów od sprawdzonych dostawców, więc możecie być Państwo pewni, że Wasza hodowla będzie nie tylko rentowna, ale przede wszystkim bezpieczna.