na stronie
Kompletny zestaw wszystkich witamin i aminokwasów egzogennych dla zwierząt hodowlanych.

72,36 zł
Kompletny zestaw wszystkich witamin i aminokwasów egzogennych dla zwierząt hodowlanych. 5 kg.

351,00 zł
Dobry start od pierwszych dni życia - Vitamin AD3E 1 kg to zestaw witamin niezbędnych na pierwsze dni życia zwierząt hodowlanych.

91,80 zł
Dobry start od pierwszych dni życia - Vitamin AD3E 5 kg to zestaw witamin niezbędnych na pierwsze dni życia zwierząt hodowlanych.

459,00 zł
Premiks Vitamin D3 + Minerals powinno stosować się już od pierwszego dnia życia kurcząt. Wspomaga system immunologiczny, nerwowy, budowę kośćca

464,40 zł
Witamina B wspomaga metabolizm komórkowy u zwierząt, baza wszystkich procesów w organizmie.

62,64 zł
Wspomaga metabolizm komórkowy, baza wszystkich procesów w organizmie

308,20 zł
Vitamin C Complete 1 kg to kombinacja witaminy C i źródeł energii. Stosować jako uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na witaminę C, a zwłaszcza w okresie stresu u zwierząt lub jego objawach, w momentach osłabienia organizmu i stanach chorobowych, a także w czasie przeciążenia fizycznego.

64,80 zł
Kombinacja witaminy C i źródeł energii

243,00 zł
Wspomaganie ochrony przeciwgrzybiczne

61,30 zł
Brak magazynie
Wspomaga sprawność fizjologiczną mięśni, układu krwionośnego i błon śluzowych

66,96 zł
Wspomaga sprawność fizjologiczną mięśni, układu krwionośnego i błon śluzowych

334,80 zł
Zdrowi rodzice, liczne i silne potomstwo

49,68 zł
Zdrowi rodzice, liczne i silne potomstwo

248,40 zł

Bacti Protect

0 Review(s)
Mieszanka monoglicerydów krótko- i średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych

429,84 zł
Widoczne 1 - 15 z 17 produktów

Witaminy dla kur

Witaminy to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów. Dlatego ich znaczenia nie należy bagatelizować w żywieniu drobiu. Elementy te spełniają ważne funkcje bioregulacyjne. W żywieniu kur zapotrzebowanie na witaminy jest uzależnione od pory roku. Na tej stronie znajdziesz produkty, które zoptymalizują odżywianie witaminowe drobiu, w tym kur niosek.

Witaminy dla kur w żywieniu

Odżywianie drobiu ma ogromne znaczenie niezależnie od charakteru hodowli. Niestety nawet starannie dobrana mieszanka nie daje gwarancji, że zawartość witamin, aminokwasów i minerałów pokrywają dzienne zapotrzebowanie drobiu. Większość tych elementów nie jest wytwarzana w organizmie ptaków w wystarczających ilościach. Zapotrzebowanie witaminowe kur musi być zaspokajane, by hodowla rozwijała się prawidłowo. W tym przypadku można zadziałać na dwa sposoby. Jednym z nich jest dobór wyselekcjonowanej mieszanki paszowej, która zawiera odpowiednio skomponowane dawki minerałów i witamin. Kolejną możliwością jest włączenie do diety kur preparatów kompleksowych, jak np. Multivitamin 1 kg z bogatej oferty naszego sklepu. 

Skutki niedoborów minerałów i witamin

Każdy hodowca, który chce mieć zdrowe stado, powinien zadbać o zaspokajanie dziennego zapotrzebowania witaminowego kur. Zaniedbania odbijają się na zdrowiu stada i portfelu hodowcy. Niedobory witamin są przyczyną wielu chorób, zaburzają metabolizm i przekładają się na wydajność produkcyjną kur. Witaminy w codziennym żywieniu drobiu warunkują prawidłowy wzrost i rozwój ptactwa. Podnoszą wydajność masy mięśniowej u drobiu przeznaczonego na ubój. Z kolei u kur niosek wzbogacenie diety o  specjalne witaminy dla drobiu wpływa na nośność. Dobór właściwych witamin jest szczególnie istotny w hodowlach przemysłowych,  gdyż zmniejsza podatność zwierząt na choroby. Wszelkie schorzenia wymagają interwencji farmakologicznej i weterynaryjnej. A to wiąże się z kosztami.

Podział witamin

Witaminy dzieli się na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. W pierwszej grupie znajdują się witaminy: A,D,E i K. Właśnie dlatego znajdują się w składzie pasz bogatych w lipidy. Dzięki temu są prawidłowo wchłaniane do organizmu i tam magazynowane. Kura korzysta z tych rezerw, gdy zajdzie taka potrzeba. Inaczej jest w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie. Różnica tkwi w czasie wchłaniania i magazynowania zasobów witaminowych w organizmie. W zbiorze tym znajdują się: witaminy z grupy B, witamina C, niacyna, biotyna oraz kwasy foliowy i pantotenowy. Wchłanianie jest znacznie szybsze, ale organizm nie magazynuje tych witamin. W związku z tym warto zbilansować dietę kur tak, by uniknąć groźnych niedoborów. 

Rodzaj hodowli a witaminy

Kury puszczane na zielone wybiegi mają większy dostęp do naturalnych zasobów witamin. Uzupełniają je jedząc zielonkę, warzywa, ziarna, owady i zioła. W okresie letnim zapotrzebowanie kur na witaminę D zostaje w pełni pokryte. Jest naturalnie suplementowana, gdy zwierzęta przebywają na słońcu. Niestety pogoda i pora roku sprawiają, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego hodowcy powinni zadbać o właściwą suplementację witamin. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej u kur fermowych. Ptaki nie opuszczają zamkniętych pomieszczeń, a niezbędne witaminy uzupełniają z pożywienia. Dlatego hodowcy powinni stosować mieszanki urozmaicone w odpowiednie proporcje konkretnych witamin. W naszej ofercie znajdują się preparaty, które ułatwiają zaspokajanie tych potrzeb. 

Włączanie witamin do żywienia kur

Dobrze dobrana mieszanka paszowa to taka, która uwzględnia zapotrzebowanie na witaminy i minerały ze względu na wiek, gatunek i sposób hodowli kur. Na rynku jest sporo produktów spełniających te wymagania. Wśród hodowców istnieją gospodarze, którzy wytwarzają mieszanki samodzielnie. W tym przypadku warto pamiętać o wzbogacaniu paszy w witaminy dla kur. W ofercie posiadamy premiksy witaminowe, które rozpuszczają się w wodzie lub mokrych paszach. Sklep mojahodowla.pl oferuje preparaty mineralne oraz witaminowe odżywki dla kur niosek i kurcząt w przystępnych cenach. 

BYDŁO
DRÓB
TRZODA
GOŁĘBIE
KONIE
INNE

Przejdź do góry