Istnieje środowisko, w którym doszło do przewartościowania starego, polskiego przysłowia. Dla hodowców ptaków gołąb na dachu to symbol biznesu. Wszystko zależy od tego, jakie gołębie znajdują się w gołębniku: pocztowe, rasowe albo hodowane w celach kulinarnych. Niezależnie od charakteru hodowli, właściciele ptaków doskonale wiedzą, że powodzenie tego biznesu łączy się z wieloma obowiązkami. 

Żywienie pod lupą

Dla laika żywienie gołębi to nic trudnego. Ptaki te są kojarzone z miejskich parków, w których stanowią atrakcję turystyczną. Wystarczy odrobina chleba, ryżu lub dowolnych ziaren, by skupić ich uwagę. Jednak żywienie gołębi pocztowych czy innych gatunków hodowlanych, nie ma nic wspólnego z parkowym dokarmianiem ptaków. Karma dla gołębi powinna być dostosowana do rodzaju ptactwa i jego przeznaczenia. Istnieją specjalne mieszanki dla gatunków rozpłodowych, pocztowych lub gołębi mięsnych. Niektórzy hodowcy pieczołowicie dobierają mieszanki ziaren. Znajdują się w nich: kukurydza, pszenica, groch, proso lub sorgo. Gołębie hodowane w celach kulinarnych potrafią zjeść nawet 100 g takich ziaren dziennie. 

Energia i zdrowie

Żywienie gołębi to proces znacznie bardziej skomplikowany. Poza dedykowanymi karmami, dieta tych ptaków jest uzupełniana w odpowiednio dobrane witaminy i minerały. Dodatki żywieniowe dla gołębi to klucz w każdej hodowli. Mają decydujący wpływ na zdrowie ptaków. Od nich zależą także osiągnięcia ptaków w czasie zawodów. 

Hodowcy wielokrotnie stosują preparaty dostarczające dużej dawki energii. Dzięki temu wzrasta wydajność ptaków, która jest jednym z najważniejszych elementów podczas lotu. W preparatach tych powinno się zwracać uwagę na odpowiednie dawki keratyny i karnityny. Składniki te odpowiadają za wzmocnienie tkanki mięśniowej. W składzie tych specyfików znajdują się także elektrolity, które nawadniają organizmy ptaków w czasie lotu. 

Każdy hodowca gołębi pragnie sukcesów, dlatego gdy się zbliża okres startów, przygotowujemy gołębie do tego lotu. Dbając o ich dietę, wzmacniamy je do długich lotów podając np. preparat Loty 1, czy też lecytynę sojową, białko.

Po wykańczającym locie warto również pamiętać o regeneracji, stosując preparat Loty 2.

Dom dla gołębi

Gołębie hodowlane powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. W tym celu buduje się specjalne gołębniki, czyli tak zwane woliery. Przy ich budowie, warto zwrócić uwagę na liczne elementy. Wśród najważniejszych znajdują się specjalne zabudowy umożliwiające ptakom ruch i odpoczynek po treningu lub wyczerpującym locie. Rasowe gołębie są najczęściej hodowane w gołębnikach strychowych lub w specjalnie stawianych pawilonach. Są to pomieszczenia duże, dobrze wentylowane i odpowiednio oświetlone. 

Każdy hodowca powinien także zadbać o odpowiednie warunki sanitarne gołębników. W tym celu najczęściej wykorzystuje się preparaty do suchej dezynfekcji, jak na przykład San Dry. Jest to produkt, który eliminuje bakterie, wirusy i grzyby. Absorbuje również amoniak i gaz siarkowy. W dodatku jest w pełni bezpieczny dla gołębi. 

Gołębie SPA

Hodowcy gołębi zwracają także uwagę na specjalne upodobania tych ptaków. Nie chodzi wyłącznie o komfortowy kąt do codziennego bytowania. Warto zadbać o miejsce, w którym ptaki mogą się wykąpać. W tym celu hodowcy przygotowują dla ptaków mieszankę wody, soli i octu jabłkowego. Kąpiel odgrywa u gołębi bardzo ważną rolę. Pomaga pozbyć się licznych pasożytów, które znajdują się na skórze, pod piórami. Ponadto ptasia toaleta wpływa korzystnie na wygląd i siłę piór. Warto w tym miejscu dodać, że upierzenie ma ogromny wpływ na lot tych ptaków. 

Sklep dla hodowców z pasją

Sklep internetowy mojahodowla.pl to miejsce dla hodowców z pasją. Dostarczamy produktów, które ułatwiają dbanie o zdrowie i doskonałą kondycję zwierząt. Dlatego jeżeli jesteś właścicielem gołębnika, zajrzyj do nas koniecznie!