Przeprowadzanie dezynfekcji obory jest jednym z kluczowych etapów towarzyszących każdej hodowli bydła. To niezbędny proces – jego główny cel to zapewnienie zwierzętom dobrej zdrowotności, co przekłada się na jakość uzyskanych dzięki nim produktów. Choć obecnie istnieje możliwość zatrudnienia odpowiedniej firmy do wykonania tego zadania, to z powodzeniem możesz wykonać je także samodzielnie. Musisz jednak wiedzieć, czym dezynfekować oborę. W naszym poradniku znajdziesz wskazówki i dowiesz się z niego, w jaki sposób przeprowadzić ten zabieg skutecznie.

Dezynfekcja obory – dlaczego to tak istotne?

Nie ma znaczenia, czy hodujesz bydło mleczne, czy mięsne – dezynfekcja jest jednym z najważniejszych elementów, które mają bezpośredni wpływ na dobrostan zwierząt i ich wydajność. To szczególnie istotne w dużych obiektach, w których dość duże obłożenie i wysoka produkcja zwiększają ryzyko wystąpienia zarazków. Nie da się też ukryć, że jakość uzyskiwanych z hodowli produktów w dużej mierze zależy właśnie od tego procesu. Dezynfekcja i regularne mycie obory to podstawowy punkt bioasekuracji wewnętrznej. Pozwala na znaczne ograniczenie populacji drobnoustrojów i patogenów chorobotwórczych, które prowadzą do poważnych infekcji w stadzie.

Dezynfekcja a bioasekuracja

Higiena i dezynfekcja obory znacznie zmniejszają presję infekcyjną, co jest ważne dla zachowania dobrostanu stada. Etap dezynfekcji obory jest jednak nieco lekceważony ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych w przepisach – te znajdują zastosowanie w przypadku trzody chlewnej i drobiu, dlatego poziom higieny w takich budynkach jest na najwyższym poziomie.

Warto pamiętać, że na obecność bakterii i zarazków w ilościach, które mogą wywołać choroby w otoczeniu, wpływ ma wiele różnych czynników, np.:

– jakość paszy i wody,

– zagęszczenie zwierząt,

– obecność gryzoni,

– przemieszczenie zwierząt,

– maszyny i pojazdy poruszające się na terenie gospodarstwa,

– ludzie i lokalizacja obory.

Jakie choroby możesz kontrolować dzięki cyklicznej dezynfekcji?

Regularna dezynfekcja i higiena to jedne z najważniejszych działań prewencyjnych, które pozwalają na ograniczenie występowania i rozprzestrzeniania się wielu groźnych infekcji w stadzie. Dzięki przeprowadzaniu dezynfekcji możesz kontrolować takie schorzenia, jak m.in.:

– mastitis – inaczej zapalenie gruczołu mlekowego. By zapobiec tej chorobie, należy utrzymać w nienagannej higienie legowiska, szczególnie te przeznaczone dla krów w laktacji, ale też zasuszonych. Dlatego też musisz dbać o regularne czyszczenie i dezynfekcję także stanowisk dla cieląt.

– neosporoza – czyli choroba pasożytnicza. Aby jej zapobiec, należy dezynfekować stanowiska, które pełnią funkcję porodówek. Przeprowadzaj ten proces między wycieleniami.

– kulawizny – choroby narządu ruchu to jedne z najczęstszych schorzeń wśród bydła. Należy działać prewencyjnie, czyli utrzymywać higienę legowisk na wysokim poziomie, a także regularnie organizować kąpiele racic.

– IBR – to zakaźne zapalenie nosa i tchawicy, wysoce zaraźliwe w stadzie. Profilaktyka jest niezmiernie ważna, dlatego też zaleca się bioasekurację wewnętrzną i zewnętrzną. To oznacza, że należy poddać nowe zwierzęta kwarantannie, a także zadbać o ich mycie i dezynfekcję.

Warto też wspomnieć, że regularne mycie i dezynfekcja obory być może nie eliminują wszystkich pasożytów i drobnoustrojów, ale znacząco ograniczają ich transmisję w stadzie.

Korzyści wynikające z regularnej dezynfekcji obory

Cykliczne mycie i dezynfekcja obory mają wiele zalet i wynika z nich mnóstwo korzyści – zarówno dla zwierząt, jak i dla gospodarza. Czytaj dalej, a dowiesz się, co zyskasz dzięki działaniom na rzecz higieny.

Ograniczone ryzyko wystąpienia infekcji

Oczywistą korzyścią, o której wspomnieliśmy we wcześniejszej części wpisu, jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych w skutkach chorób i rozprzestrzeniania się ich w stadzie. Ponadto utrzymanie higieny działa wspomagająco podczas leczenia ewentualnych infekcji. Pamiętaj, że dezynfekcja i bioasekuracja nie powinny dotyczyć jedynie budynku – higiena w obszarze wymion (szczególnie podczas udoju) ma wielkie znaczenie. Co więcej, dezynfekcji powinny poddawać się także osoby, które pracują w obrębie obory.

Większa produktywność stada

Niezależnie od tego, czy prowadzisz hodowlę bydła mlecznego, czy mięsnego, przez utrzymanie stada w dobrostanie wynikającym z zachowania higieny możesz liczyć na lepsze wyniki produkcyjne. Dzięki działaniom na rzecz dezynfekcji z całą pewnością stracisz mniej zwierząt i poprawisz ich kondycję. Staną się silniejsze i zaczną lepiej rosnąć, co bezpośrednio przekłada się na wydajność stada i jego produktywność.

Wyższy zwrot inwestycji

Nie da się ukryć, że koszty związane z leczeniem chorych zwierząt są ogromne. Dzięki dezynfekcji i utrzymaniu w oborze higieny na wysokim poziomie ograniczasz ryzyko wystąpienia infekcji, a co za tym idzie, ponosisz mniejsze wydatki na opiekę weterynaryjną i lekarstwa. Co więcej, przekłada się to także na koszt paszy – jest znacznie lepiej wykorzystywana przez w pełni zdrowy inwentarz. Czy wiesz, że dzięki właściwie przeprowadzonej dezynfekcji możesz obniżyć koszty pracownicze? Przy zdrowych zwierzętach potrzebny jest znacznie mniejszy nakład pracy. Te czynniki sprawiają, że możesz osiągnąć wyższą rentowność gospodarstwa.

Jak często i kiedy najlepiej dezynfekować oborę?

Najważniejsza jest regularna dezynfekcja. Zaleca się, by przeprowadzać ją co najmniej raz w roku. Zazwyczaj robi się to na wiosnę lub jesienią – ze względu na fakt, że można swobodnie wyprowadzić stado poza oborę. Temperatura jest wówczas najodpowiedniejsza – nie jest ani zbyt wysoka, ani zbyt niska, co pozwala na szybkie wyschnięcie zastosowanych preparatów. Przy wyższej temperaturze mogłoby dojść do parowania. Co więcej, w tym okresie łatwiej usunąć rozprzestrzeniające się larwy much.

Nawet jeśli nie uda Ci się przeprowadzić dezynfekcji całościowo za jednym razem, możesz to robić partiami. To wygodne rozwiązanie, jeśli nie masz możliwości pastwiskowania bydła i nie możesz pozwolić sobie na wyprowadzenie wszystkich zwierząt z budynków.

Od czego zacząć?

Dezynfekcja, deratyzacja i dezynsekcja to najważniejsze czynności, które każdy gospodarz musi przeprowadzać regularnie. Jednak prawidłowe wykonanie tych zadań musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem obory. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim trzeba przeprowadzić sanityzację. To dokładne mycie i odkażanie powierzchni, którego celem jest usunięcie drobnoustrojów. Nie da się ukryć, że jest to pracochłonne zajęcie, jednak od jego efektu zależy skuteczność kolejnych zabiegów. Jak to zrobić krok po kroku?

1. Wyprowadź zwierzęta z budynku, jeśli masz taką możliwość. Jeśli nie, musisz czyścić stanowiska po kolei.

2. Wynieś ruchomy sprzęt z budynku, czyli m.in. łopaty, taczki i wiadra – te przedmioty także muszą być umyte i zdezynfekowane.

3. Usuń ściółkę z budynku, z każdego stanowiska. Pamiętaj o pozbyciu się pajęczyn z każdego zakamarka i gnojowicy.

4. Odłącz od zasilania cały sprzęt elektryczny i dobrze zabezpiecz wszystkie nieruchome elementy wyposażenia obory, by nie uległy zalaniu. Wyłącz wentylację.

Po wykonaniu powyższych kroków możesz przejść do mycia. Zazwyczaj stosuje się do tego myjki ciśnieniowe. Czasem niezbędne jest też zastosowanie specjalnych preparatów, które zmiękczają brud. Pamiętaj o dokładnym umyciu całego budynku, łącznie z karmnikami, poidłami i wszystkimi innymi elementami wyposażenia. Następnie spłucz dokładnie całość i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Czym dezynfekować oborę?

Na rynku występuje wiele skutecznych preparatów do dezynfekcji. Zatem czym dezynfekować oborę? Wybierając metodę, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i dobrze przemyśleć tę kwestię – tylko dzięki odpowiedniemu specyfikowi Twój wysiłek przyniesie efekt, a tym samym bezpośrednio wpłynie na dobrostan zwierząt i rentowność Twojego gospodarstwa. Zazwyczaj więc stosuje się dezynfekcję chemiczną i na sucho.

Czym dezynfekować oborę, wybierając dezynfekcję chemiczną?

Zdecydowanie najpowszechniej wykorzystuje się odkażanie chemiczne. To rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim to prosta metoda, która stosunkowo szybko działa, przy czym jest bardzo skuteczna. Do najchętniej wykorzystywanych preparatów należą te, które mają w składzie:

kwasy – najskuteczniejsze pod względem skuteczności, jednak ich stosowanie jest ograniczone ze względu na ryzyko uszkodzenia wyposażenia, ponieważ mogą powodować korozję,

zasady – soda kaustyczna niszczy wirusy, lecz trzeba zachować szczególną ostrożność przy jej wykorzystaniu ze względu na właściwości żrące; tlenek wapnia z kolei charakteryzuje się działaniem odkażającym i służy także do bielenia ścian budynków inwentarskich,

jodofory – doskonale radzą sobie z bakteriami, pleśniakami, wirusami i drożdżami,

środki utleniające – utleniacze działają na bakterie, wirusy i grzyby; do najczęściej spotykanych zalicza się ozon, nadtlenki metali, wodoru i nadkwasy organiczne,

preparaty uwalniające chlor – wapno chlorowane jest niezwykle skuteczne, ale też szkodliwe, dlatego podczas stosowania go ani ludzie, ani zwierzęta nie mogą przebywać w pomieszczeniu do momentu wywietrzenia środka.

Jakie preparaty warto wybrać?

Wybór odpowiedniego środka do dezynfekcji nie jest łatwy. Czym zatem należy się kierować? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę potrzeby obory i warunki pracy, a ponadto:

– skuteczność działania,

– przeznaczenie, czyli bezpieczeństwo stosowania w miejscach, w których hoduje się bydło,

– możliwość połączenia z wodą o różnej twardości,

– wpływ na środowisko naturalne,

– bezpieczeństwo ludzi i zwierząt,

– sposób aplikacji – natrysk lub pianowanie.

Do chętnie wybieranych przez gospodarzy środków należy zdecydowanie Viragri Plus, który znajdziesz w naszym e-sklepie. Skuteczny w działaniu, a jednocześnie bezpieczny, pozwala na wygodną dezynfekcję zarówno wnętrza obory, jak i wszystkich elementów jej wyposażenia. Zwróć też uwagę na równie skuteczny Zall Perax II, który wyróżnia się tym, że niemal nie obciąża środowiska. Ten preparat również znajdziesz w naszej ofercie.

Dezynfekcja na sucho – czy jest skuteczna?

Bywa, że przeprowadzenie pełnej, chemicznej dezynfekcji jest bardzo trudne ze względu na brak możliwości wyprowadzenia bydła z obory. Wówczas można skorzystać z suchej dezynfekcji. Jej atutem jest to, że zwierzęta mogą być w pomieszczeniu podczas przeprowadzenia procedury. W zależności od składu wybrane preparaty mogą eliminować bakterie, grzyby, pasożyty i wirusy. Dodatkowo niektóre z nich doskonale radzą sobie z larwami much.

Jakie preparaty warto wybrać do suchej dezynfekcji?

Dezynfekcja sucha nie powinna całkowicie zastąpić zabiegu przeprowadzonego z użyciem środków chemicznych. Zatem czym dezynfekować oborę na sucho? Warto postawić na kompleksową mieszankę, która pozwoli Ci uporać się z różnymi drobnoustrojami. Chętnie wybieranym preparatem jest np. San Dry – znajdziesz go w naszym sklepie. Jego dodatkowym atutem jest absorpcja amoniaku i gazu siarkowego.

Mamy nadzieję, że wiesz już, dlaczego dezynfekcja w Twojej hodowli jest kluczowa. Pamiętaj, że niezależnie od wyboru metody dezynfekcji, musisz zwrócić uwagę na stężenie wybranego środka i czas do spłukania go po użyciu. Obowiązkowo zapoznaj się więc z etykietą preparatu i stosuj się do zaleceń producenta.