Zdarza się, że właściciele drobiu zapominają o tym, jak ważne jest utrzymywanie czystości w kurniku. Zwierzęta te są zagrożone nie tylko przez wirusy i bakterie, ale także przez owady i pasożyty, dlatego każdy kurnik powinien być regularnie czyszczony w odpowiedni sposób, dzięki czemu zwierzęta nie będą narażone na choroby. Dezynfekcja kurnika przeprowadzana między wstawieniami kur do kurnika, z pewnością ochroni te zwierzęta przed potencjalnymi zagrożeniami. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim zwalczanie mikroorganizmów, można także wykonywać dezynsekcję, która ochroni drób przed owadami.

Jak przygotować się do dezynfekcji kurnika przydomowego?

Po pierwsze należy wszystkie zwierzęta wyprowadzić z budynku, aby się nie zatruły i nie przeszkadzały w pracy. Oprócz tego koniecznie jest usunięcie wszelkiego ruchomego wyposażenia. Ściółka, odchody, pajęczyny, kurz również powinny zostać usunięte. Bez dokładnego wyczyszczenia pomieszczenia, w którym znajduje się drób, dezynfekcja może okazać się nieskuteczna. W kurniku zazwyczaj są miejsca bardziej zaciemnione lub szczeliny przy oknach, które wymagają szczególnej uwagi, bo to właśnie w nich panują idealne warunki dla rozwoju baterii i drobnoustrojów. Wentylacja, karmidła oraz poidła również powinny zostać dokładnie wyczyszczone. Odkażanie kurnika zacząć przeprowadzać dopiero wtedy, gdy kurnik oraz jego elementy zdążą wyschnąć po dokładnym czyszczeniu. Nie można przeprowadzać dezynfekcji na mokrych powierzchniach z uwagi na zmniejszenie skuteczności działania zabiegu, dzieje się tak, ponieważ  mokre powierzchnie powodują zmniejszenie stężenia preparatu. Im lepiej przygotowany kurnik, tym lepsza będzie skuteczność zabiegu. Wielu właścicieli drobiu nadal ogranicza się jedynie do czyszczenia, co jest ogromnym błędem. Mimo że po samym czyszczeniu ilość mikroorganizmów spada, nie zmniejsza się ona na tyle, aby nie stanowić zagrożenia dla zwierząt. 

Czym dezynfekować kurniki?

Obecnie zazwyczaj korzysta się z kilku metod dezynfekcji kurników:

  • zamgławianie - metoda ta polega na rozprowadzeniu po obiekcie cieczy roboczej, którą wytwarza specjalna maszyna przy pomocy odpowiednich środków zmieszanych z wodą. Preparat używany do tej metody powoduje zmniejszenie ilości drobnoustrojów do liczby, która nie zagraża życiu i zdrowiu drobiu.

  • dezynfekcja na mokro - jest to jedna z najpopularniejszych metod, do jej użycia będą potrzebne duże opryskiwacze jezdne. Właściciele kurników decydują się na nią ze względu na jej ogromną skuteczność, sam zabieg polega na rozprowadzeniu specjalnych środków chemicznych, które działają powierzchownie.

  • dezynfekcja poprzez ozonowanie - jak sama nazwa wskazuje, metoda wymaga użycia ozonu. Specjalne generatory ozonu produkują ozon, który jest wykorzystywany do dezynfekcji, wytwarzają go one z tlenu, który jest w powietrzu. Do dezynfekcji dochodzi w momencie, gdy cząsteczki ozonu ulegają rozpadowi, co z kolei powoduje unicestwienie mikroorganizmów. 

Kiedyś ludzie przeprowadzali dezynfekcje kurnika wapnem, to była skuteczna metoda, jednak nie aż tak jak te stosowane dzisiaj. Środki do dezynfekcji kurnika z łatwością możesz nabyć w różnego rodzaju sklepach internetowych, w dobie Internetu nie jest trudno o ich zakup. 

Czym jest bioasekuracja kurnika?

Oprócz standardowo i cyklicznie przeprowadzanych dezynfekcji powinieneś pamiętać o działaniach bioasekuracyjnych, które polegają na codziennej dezynfekcji pojazdów, rąk oraz obuwia. Częstotliwość przeprowadzania działań bioasekuracyjnych należy dostosować do potrzeb, co oznacza, że wszystko zależy od częstotliwości występowania chorób zwierząt. Im częściej zwierzęta chorują, tym bardziej powinieneś zadbać o codzienne rutynowe dezynfekcje. 

Cena dezynfekcji kurnika

Trudno jest jednoznacznie określić konkretną cenę przeprowadzenia takiego zabiegu. Jest ona zależna od wielu czynników. Po pierwsze, jeżeli zamierzasz przeprowadzać ją samodzielnie, cena będzie nieco niższa, jednak ryzykujesz, bo nie mając doświadczenia, możesz zrobić to niedokładnie. Zlecając to zadanie firmie, koszt będzie większy, ale także zyskasz więcej pewności co do skuteczności podjętych działań. Na koszt tego zabiegu wpływa także powierzchnia kurników, ich ilość, rodzaj oraz to, w jakiej odległości od siebie są rozmieszczone.