Odpowiednie zbilansowanie niezbędnych makroskładników i składników mineralnych jest podstawą zdrowej diety. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć węglowodanów, białek i tłuszczów we właściwych proporcjach. W przypadku tej ostatniej grupy warto zaznaczyć, że najlepszy wpływ na zdrowie mają oleje naturalne. Największą popularnością cieszy się bez wątpienia olej rzepakowy – coraz częściej wybiera się wariant nierafinowany. Aby wykorzystać jego cenne właściwości, należy go odpowiednio przetrzymywać. Zatem jak przechowywać olej rzepakowy tłoczony na zimno? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Olej rzepakowy – co warto o nim wiedzieć?

W teorii olej rzepakowy jest znany wszystkim konsumentom i należy do grona najczęściej wybieranych tłuszczów. Do koszyków z zakupami trafia ze względu na relatywnie niską cenę i wszechstronne zastosowanie. Mało kto jednak wie, że na sklepowych półkach najczęściej występuje olej rzepakowy rafinowany, który jest znacznie uboższy w wartościowe składniki.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby włączyć do swojej diety składniki odżywcze najwyższej jakości, wybierz olej rzepakowy tłoczony na zimno. W swoim składzie ma wiele cennych, naturalnych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Ma niezwykle łagodny smak i orzechowy aromat, a także wyróżnia się złotym kolorem. Uznawany jest za produkt najwyższej jakości.

Czym różni się olej rzepakowy tłoczony na zimno od rafinowanego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w sklepach spożywczych zazwyczaj dostępne są dwa rodzaje oleju rzepakowego – rafinowany i nierafinowany. Różnice między nimi wynikają głównie z metody produkcji. Poznaj nieco bliżej szczegóły tego procesu.

Jak powstaje olej rzepakowy rafinowany?

Na proces produkcji rafinowanego oleju rzepakowego składa się kilka etapów:

– wstępne wytłaczanie – odbywa się na gorąco,

– ekstrakcja – to inaczej wydobywanie oleju z nasion rzepaku (uprzednio rozdrobnionych), najczęściej przy pomocy rozpuszczalnika,

– rafinacja – oczyszczenie oleju, czyli pozbycie się zanieczyszczeń.

W wyniku procesu rafinacji olej rzepakowy traci najcenniejsze składniki odżywcze.

Jak powstaje olej rzepakowy tłoczony na zimno?

Wytłoczenie oleju metodą na zimno jest zdecydowanie bardziej naturalnym i prostszym procesem. Zaleca się, by temperatura tłoczenia nie przekraczała 35℃. Jak powstaje olej rzepakowy nierafinowany? Wyselekcjonowane ziarna rzepaku wrzuca się do prasy tłoczącej. Należy jedynie przypilnować, aby odpowiednia temperatura nie została przekroczona. Dzięki temu olej rzepakowy tłoczony na zimno zachowuje swoje cenne składniki odżywcze, a tym samym prozdrowotne właściwości. Nie da się ukryć, że jego smak jest wyjątkowy i znacznie różni się od oleju rafinowanego.

Dlaczego przechowywanie oleju rzepakowego nierafinowanego ma tak duże znaczenie?

Każdy rodzaj tłuszczu musi być trzymany we właściwych dla niego warunkach. To niezwykle ważne, szczególnie dla naturalnych olejów. Pamiętaj, że olej rzepakowy tłoczony na zimno jest tak ceniony ze względu na swoje wybitne właściwości. Musisz jednak wiedzieć, że to produkt bardzo wrażliwy na wpływ światła, temperatury czy nawet tlenu. Dlatego też niezwykle istotne jest samo opakowanie. Nieprawidłowe przechowywanie oleju rzepakowego tłoczonego na zimno może spowodować utratę cennych wartości odżywczych i walorów smakowych. Co więcej, szkodliwe warunki mogą powodować skrócenie terminu przydatności do spożycia i szybsze psucie się produktu.

Wartości odżywcze oleju rzepakowego tłoczonego na zimno

Nie od dziś wiadomo, że im mniej przetworzone są artykuły spożywcze, tym są zdrowsze i mają lepszy wpływ na organizm. Podobnie wygląda to z tłuszczami. Olej rzepakowy z tłoczenia na zimno to przede wszystkim tłuszcz pochodzenia roślinnego – takie tłuszcze są zwykle znacznie zdrowsze niż odzwierzęce. To bogate źródło tłuszczów nienasyconych, a w szczególności kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ludzki organizm nie syntezuje ich samodzielnie, dlatego należy dostarczać je z pożywieniem. W oleju rzepakowym nierafinowanym znaleźć można przede wszystkim witaminę E i K, a także fitosterole i polifenole – to cenne przeciwutleniacze. Co ważne, oleje rzepakowe nie zawierają cholesterolu.

Poznaj cenne właściwości prozdrowotne oleju z rzepaku

Olej rzepakowy tłoczony na zimno jest znany dzięki swoim wybitnym właściwościom prozdrowotnym. Ma korzystny wpływ na organizm, ale także na urodę. Spożywany regularnie:

– obniża poziom “złego” cholesterolu,

– przyspiesza przemianę materii,

– wzmacnia układ odpornościowy,

– usprawnia działanie narządu wzroku,

– opóźnia procesy starzenia,

– usprawnia pracę mózgu,

– pomaga w zapobieganiu miażdżycy i zawału mięśnia sercowego,

– hamuje rozwój chorób układu krążenia,

– poprawia kondycję skóry,

– ma właściwości antydepresyjne,

– wspiera leczenie łuszczycy i chorób autoimmunologicznych,

– łagodzi stany zapalne stawów.

Nie są to oczywiście wszystkie zalety oleju rzepakowego tłoczonego na zimno. O jego korzystnym wpływie na zdrowie przekonasz się najlepiej, jeśli na stałe zagości w Twoim jadłospisie. Wystarczą nawet dwie łyżki dziennie!

To jednak nie wszystko. Ze względu na dużą zawartość omega-3 i omega-6 olej rzepakowy nierafinowany jest także polecany dzieciom. Już od początku rozszerzania diety możesz dodawać go do zupek i przecierów. Dzięki temu możliwości rozwoju intelektualnego Twojej pociechy znacznie się poprawią. Warto spożywać ten olej także w ciąży – w okresie rozwoju narządów płodu kwasy omega-6 i omega-3 będą cennym wsparciem.

Jak przechowywać olej rzepakowy tłoczony na zimno?

Wiesz już, że olej rzepakowy tłoczony na zimno to jeden z najzdrowszych tłuszczów dostępnych na rynku. Kluczem do zachowania jego cennych właściwości – i tym samym korzystnego wpływu na zdrowie – są odpowiednie warunki zewnętrzne. Przechowywanie olejów nierafinowanych ma duże znaczenie już na etapie produkcji i transportu. Producenci dbają o to, aby od wytłoczenia te artykuły były pakowane w odpowiednie, przyjazne im opakowania i przewożone we właściwych warunkach.  Jak przechowywać olej rzepakowy tłoczony na zimno? Poznaj najważniejsze wytyczne dotyczące przetrzymywania tego produktu.

Oryginalne opakowanie

Jednym z najważniejszych aspektów prawidłowego przechowywania olejów naturalnych jest odpowiednie opakowanie. Na sklepowych półkach znajdziesz te produkty zapakowane w plastikowe lub szklane pojemniki. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na zakup oleju rzepakowego nierafinowanego w ciemnej, szklanej butelce. Dzięki takiemu opakowaniu olej zachowa swoje właściwości i będzie zdatny do użytku znacznie dłużej. Pamiętaj, że butelka musi być szczelnie zamknięta!

Odpowiednie miejsce

Z reguły naturalne tłuszcze nie lubią ciepłych i nasłonecznionych warunków. Zatem jak przechowywać olej rzepakowy tłoczony na zimno? Najlepiej trzymać go w lodówce lub innym suchym i chłodnym miejscu bez dostępu do światła słonecznego. Optymalna temperatura, w jakiej olej nierafinowany zachowa swoje prozdrowotne właściwości, to przedział między 4 a 10℃. W związku z tym możesz przechowywać go nawet w domowej spiżarni. Pamiętaj jedynie, by trzymać go z daleka od okna i źródła ciepła.

Data przydatności do spożycia

Na zakupach z pewnością zwracasz dużą uwagę na terminy przydatności do spożycia. W przypadku olejów nierafinowanych to równie ważne. Większość olejów rzepakowych tłoczonych na zimno zachowuje swoje właściwości od 3 do nawet 12  miesięcy. Kieruj się zaleceniami producenta i dokładnie ich przestrzegaj. Pamiętaj, że na dnie butelki może wytrącić się osad – to zupełnie naturalne i nie wpływa na możliwość spożywania oleju.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno – jak możesz go wykorzystać?

Dobroczynne właściwości oleju rzepakowego nierafinowanego są szczególnie doceniane w kuchni. Wykorzystanie go w kulinarnych eksperymentach pozwala na uzyskanie wybitnych kompozycji smakowych. To jednak nie wszystko – czy wiesz, że olej tłoczony na zimno świetnie sprawdza się także podczas domowych zabiegów kosmetycznych? Czytaj dalej i dowiedz się, jak możesz go stosować!

Olej rzepakowy nierafinowany w kuchni

Olej rzepakowy tłoczony na zimno doskonale sprawdza się do spożycia bez obróbki termicznej. Nie zaleca się poddawania go wysokiej temperaturze, ponieważ cenne kwasy omega-3 są na nią wrażliwe. Najlepiej komponuje się w:

– dressingach, sosach i dipach,

– sałatkach,

– kiszonkach,

– pastach kanapkowych,

– sokach i koktajlach owocowych i warzywnych,

– majonezie domowej roboty.

Możesz także swobodnie mieszać różne oleje nierafinowane, by tworzyć z nich pyszne kompozycje. Co więcej, olej z rzepaku doskonale sprawdzi się do polewania wcześniej przygotowanych, ciepłych dań. Wystarczy dodać go do świeżo przyrządzonego makaronu, ziemniaków lub kaszy, by odmienić ich smak.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno w kosmetykach – czy warto go stosować?

Wyżej wspomnieliśmy, że olej rzepakowy nierafinowany zawiera mnóstwo cennych przeciwutleniaczy. Właśnie dlatego jest chętnie wykorzystywany w kosmetykach domowej roboty. Zawarta w nim witamina E – zwana też witaminą młodości – doskonale wpływa na kondycję skóry. Skutecznie chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i pomaga jej radzić sobie z wolnymi rodnikami.

Jak zatem można wykorzystać w praktyce olej rzepakowy tłoczony na zimno? Możesz go stosować bezpośrednio na skórę i włosy. Dzięki temu używane na co dzień kosmetyki będą działać skuteczniej. Warto wybierać go szczególnie do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Skóra zyska na jędrności i gładkości.

Innym sposobem na wykorzystanie oleju rzepakowego tłoczonego na zimno jest dodanie go do własnoręcznie przygotowywanych kosmetyków – lub nawet do tych zakupionych wcześniej w drogerii. Chętnie stosuje się go do różnego rodzaju maseczek na twarz i włosy. Rewelacyjnie sprawdza się też jako środek do demakijażu.

Jak przechowywać olej rzepakowy zawarty w kosmetykach?

Wiesz już, że olej nierafinowany możesz dodawać do różnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzięki temu wzmocnisz ich działanie. Pamiętaj jednak, że jeśli mieszasz go z gotowymi preparatami, to zrób to na chwilę przed ich nałożeniem na skórę. To gwarancja, że olej nie zjełczeje i zachowa wszystkie pożądane właściwości.

Jak przechowywać olej rzepakowy tłoczony na zimno w kosmetykach, jeśli chcesz przygotować większą ilość mikstury? Niezależnie od tego, z jakim preparatem chcesz go połączyć, taka mieszanka musi być przechowywana w lodówce. Jej termin przydatności do wykorzystania to nie dłużej niż 7 dni.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przechowywać nierafinowany olej rzepakowy. Pamiętaj, że to niezwykle istotna kwestia, jeśli chcesz w pełni skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Doskonałej jakości olej rzepakowy tłoczony na zimno znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu!