Oleje roślinne spotkać można pod wieloma postaciami. Każda z nich ma inne właściwości, dlatego też potrafią wpływać praktycznie na cały organizm. Coraz więcej uwagi przykładamy jednak do tego, co jemy. Powszechne stało się więc pytanie o to, jaki olej jest najzdrowszy. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.

Jaki olej jest najzdrowszy?

O tym, jaki olej jest najzdrowszy, świadczy przede wszystkim sposób pozyskania tego produktu. W procesie tym pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

Metodę tłoczenia

Oleje mogą być tłoczone przemysłowo bądź na zimno. Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, to zdecydowanie lepszym wyborem są oleje tłoczone na zimno. Otrzymuje się je poprzez mechaniczne wyciskanie tłuszczu z nasion roślin oleistych. Jest to najstarsza, a zarazem najbardziej naturalna metoda pozyskiwania oleju. Dlaczego mówi się, że jest on tłoczony na zimno?

W celu wydobycia stosuje się specjalną, hydrauliczną prasę do oleju lub prasę ślimakową wyposażoną w system chłodzenia. Zabieg ten sprawia, że nie dochodzi do ogrzania produktu do temperatury przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Następnie, zaraz po wytłoczeniu, olej poddaje się schłodzeniu do temperatury od 4 do 10 stopni Celsjusza i zabezpiecza się go przed szkodliwym działaniem światła i powietrza. Dzięki temu niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe są chronione przed utlenianiem, a finalny produkt odznacza się wysoką jakością i właściwościami prozdrowotnymi. To wszystko dlatego, że metoda tłoczenia na zimno pozwala zachować bogactwo składników odżywczych, w tym odpowiednią ilość kwasu omega-3.

Olej rafinowany czy nierafinowany?

Często słyszy się, że olej jest rafinowany bądź nierafinowany. Co to znaczy? Tutaj również głównie chodzi o sposób pozyskiwania. Aby lepiej to zrozumieć, zacznijmy może od tego, czym jest rafinacja. Otóż jest to skomplikowany i wieloetapowy proces oczyszczania. Wymaga on użycia wysokiej temperatury (niekiedy sięgającej nawet 240 stopni Celsjusza) i środków chemicznych (najczęściej heksanu). To znacząco oddziałuje na finalny produkt.

W czasie rafinacji co prawda usuwane są tokoferole, związki polifenolowe i sterole, jednak pod względem jakościowym taki olej jest po prostu gorszy. To wszystko dlatego, że oprócz zanieczyszczeń, utracone zostają również cenne składniki odżywcze, a także smak i zapach. Mimo wszystko, ze względu na wyższą temperaturę dymienia, olej rafinowany jest często poddawany obróbce cieplnej, np. podczas smażenia. Warto jednak ograniczyć jego spożywanie do minimum.

Zdrowe oleje roślinne to oleje nierafinowane, tłoczone i oczyszczane w sposób mechaniczny. Regularnie stosowane mogą nawet pomóc Ci uporać się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Warto jednak zaznaczyć, że lepiej wykorzystywać je do potraw podawanych na chłodno.

Jak widzisz, jeśli chodzi o wartości odżywcze, obecność witamin, antyoksydantów oraz kwasów omega-3 i omega-6, to najzdrowsze są oleje nierafinowane, tłoczone na zimno. W trosce o Twoje zdrowie to właśnie takie produkty znaleźć możesz w naszym sklepie. Co więcej, postaraliśmy się o ich wysoką jakość. To sprawia, że ich właściwości zdrowotne są jeszcze bardziej wartościowe.

Które oleje warto włączyć do diety?

Wiesz już, jaki olej jest najzdrowszy. Teraz przyszła więc pora na to, aby zastanowić się nad jego konkretnym rodzajem. W tym wypadku sprawa nie jest już taka oczywista. Wszystko zależy bowiem od tego, na jakich składnikach Ci zależy i jakie właściwości Cię interesują. Każdy olej ma nieco inne zastosowanie. Są jednak pewne produkty, które w szczególności zasługują na włączenie do diety. Które? Ich listę wraz z krótkim opisem znajdziesz poniżej.

Olej rzepakowy

Wokół oleju rzepakowego krąży wiele sprzecznych opinii. Jedni nawołują, aby go spożywać, drudzy z kolei twierdzą, że absolutnie nie jest to korzystne dla zdrowia. Jaka jest zatem prawda? Otóż, jak już wiesz, dużo zależy od metody pozyskiwania oleju. Nierafinowany olej rzepakowy tłoczony na zimno uważany jest za jeden z najzdrowszych. Dlatego też z całą pewnością warto włączyć go do swojej diety.

Zawiera dużą ilość omega-3 w stosunku do kwasów omega-6 i mało tłuszczów nasyconych. To również bogate źródło witaminy E. W rezultacie do jego głównych właściwości zaliczyć można regulację przemiany materii i obniżanie poziomu cholesterolu.

Olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy to prawdziwa skarbnica witaminy E oraz kwasu omega i oleinowego. Do swojej diety wprowadzić więc powinny go w szczególności osoby, którym zależy na dobrym stanie skóry oraz regulacji poziomu cholesterolu. Regularne spożywanie oleju słonecznikowego przeciwdziała starzeniu, a także zapobiega opryszczce i przetłuszczaniu się cery.

Olej lniany

Olej lniany w swoim składzie ma bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. To zatem doskonała propozycja dla osób, które nie jadają ryb. Właściwości zdrowotne oleju lnianego to głównie: przeciwdziałanie zaparciom, obniżanie ciśnienia, obniżanie poziomu złego cholesterolu. Należy jednak pamiętać, że olej lniany może być stosowany wyłącznie na zimno, gdyż w wyniku podgrzania traci zbyt wiele wartości odżywczych.

Olej konopny

Olej konopny otrzymuje się z tłoczenia na zimno nasion konopi siewnych. Ma on nieco gorzki, korzenny smak i zapach, który dobrze komponuje się z kaszą, ziemniakami i surówkami. Najważniejsze są jednak właściwości tego oleju. Ze względu na dużą zawartość witaminy K zapewnia regularną krzepliwość krwi i wspomaga prawidłowe formowanie tkanki kostnej. Działa też przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, fitosteroli, a także witaminy A i E. Ma działanie antybakteryjne, jednak doskonale sprawdza się też jako suplement w leczeniu chorób nowotworowych.

Olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni ma dużo karotenoidów. Są to substancje, które przeciwdziałają udarom, zawałom i innym schorzeniom wywołanym przez wolne rodniki oraz proces starzenia się organizmu. Produkt ten zawiera też fitosterole, zapobiegające namnażaniu komórek rakowych.

Olej z ostropestu

Spożywanie oleju z ostropestu pomaga pozbyć się szkodliwych toksyn z organizmu. Działa również ochronnie na nerki i wątrobę.

Olej rydzowy

Olej rydzowy pozyskiwany jest z lnicznika siewnego. Ma dużo witaminy E i kwasów omega-3. Dzięki temu zapobiega chorobom i poprawia kondycję całego organizmu. To właśnie dlatego pora, by znalazł się w Twojej diecie.