Olej kokosowy od lat znany jest jako jedno z najbardziej wartościowych źródeł tłuszczu. Choć może się wydawać, że jest nieco egzotycznym produktem, obecnie należy do ogólnodostępnych artykułów, po które może sięgnąć każdy z nas. Na stałe przyjął się nie tylko w kuchni, ale także jako cenny składnik domowych kosmetyków. Na sklepowych półkach znajdziesz kilka rodzajów tłuszczu kokosowego – jaki warto wybrać? Czytaj dalej – w poniższym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Czym jest olej kokosowy?

Olej kokosowy jest produktem należącym do grupy tzw. tłuszczów tropikalnych i wytwarza się go z orzecha kokosowego. Palmy kokosowe występują naturalnie m.in. w Indonezji i na Filipinach, ale obecnie uprawia się je w niemal całej strefie międzyzwrotnikowej.

Olej kokosowy powstaje w wyniku rozgrzania i tłoczenia miąższu dojrzałych orzechów palmy kokosowej, czyli kopry. Charakteryzuje go biały kolor i stała postać, jeśli znajduje się w temperaturze pokojowej, czyli poniżej 25℃. Wraz ze wzrostem temperatury zmienia postać na płynną, w której staje się bezbarwny.

Należy wspomnieć, że kopra, czyli miąższ dojrzałych orzechów kokosowych, przyczynia się nie tylko do powstawania oleju, ale także musu, mąki czy znanych nam wiórków kokosowych.

Jakie rodzaje oleju kokosowego możemy wyróżnić?

Na sklepowych półkach znajdziesz dwa rodzaje oleju kokosowego – nierafinowany i rafinowany. Najważniejsza różnica między nimi ma swoje źródło w metodzie obróbki, której celem jest uzyskanie określonych właściwości produktu. Aby dokonać słusznego wyboru, poznaj nieco bliżej rodzaje oleju kokosowego.

Olej kokosowy nierafinowany – co warto o nim wiedzieć?

Nierafinowany olej kokosowy powstaje bez użycia wysokiej temperatury – jest tłoczony na zimno. Dzięki tej metodzie obróbki zachowuje najwięcej właściwości odżywczych. Olej kokosowy nierafinowany pozyskuje się z kopry lub wiórków kokosowych. Jego konsystencja jest zwarta i gładka, a barwa pozostaje biała. Wyróżnia go subtelny aromat kokosa i delikatny smak.

Olej kokosowy rafinowany – jak powstaje?

Do produkcji oleju kokosowego rafinowanego wykorzystywany jest skomplikowany proces rafinacji, obejmujący bielenie. Zazwyczaj tłuszcz poddawany jest obróbce w wysokiej temperaturze, a nierzadko stosuje się też środki chemiczne. Przez tę metodę produkcji olej kokosowy pozbawiony jest nie tylko swojego charakterystycznego zapachu, ale też wytrącone zostają z niego cenne składniki odżywcze. Jest za to polecany do obróbki termicznej – przez brak zapachu i smaku kokosa nie zmieni on smaku przyrządzanych potraw.

Cenne wartości odżywcze oleju kokosowego

Oba oleje – zarówno olej kokosowy rafinowany, jak i nierafinowany – mają pozytywny wpływ na zdrowie. Choć proces rafinacji pozbawia ten tłuszcz części składników odżywczych, to warto zaznaczyć, że one nadal w nim występują, ale w niższym stężeniu. Co wyróżnia zatem olej kokosowy? W jego składzie znajdziesz m.in.:

– bogactwo tłuszczów nasyconych, z czego ponad 60% stanowią kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe (np. kwas laurynowy, kaprylowy i kaprynowy),

– kwas oleinowy,

– kwasy tłuszczowe wielonasycone,

– fitosterole i polifenole.

Należy podkreślić, że obecne w oleju kokosowym kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe są doskonałym źródłem energii. Nie można pominąć, że jest on też bogaty w szereg witamin – m.in. z grupy B, C i E – oraz minerałów, takich jak cynk, potas, wapń czy magnez.

Właściwości oleju kokosowego, które musisz znać

W wielu kulturach olej kokosowy uchodzi za lekarstwo na wszystkie choroby. Nic w tym dziwnego – niewiele produktów dostępnych na rynku może poszczycić się tyloma właściwościami prozdrowotnymi. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

– zapobieganie chorobom serca i nadciśnieniu – dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych możesz liczyć na zwiększenie poziomu zdrowego cholesterolu. Co więcej, pomagają one przekształcić “zły” cholesterol w “dobry”;

działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze – olej kokosowy wykorzystywany jest chętnie w medycynie naturalnej – ze względu na fakt, że wspiera organizm podczas infekcji, biegunek, a nawet przy atopowym zapaleniu skóry;

– wspomaganie procesów trawienia – pozytywnie wpływa na gospodarkę probiotyczną jelit;

– wsparcie w odchudzaniu – olej kokosowy pomaga spalić zbędne kalorie i jest pozbawiony węglowodanów. Co więcej, szybko się trawi, a energia pozyskana z niego utrzymuje się znacznie dłużej;

wspomaganie leczenia chorób skóry – stosowanie oleju kokosowego korzystnie wpływa na stany zapalne skóry, nawilża ją i jest doskonałym środkiem wspierającym leczenie m.in. łupieżu, łuszczycy czy oparzeń;

– zapobieganie osteoporozie – olej kokosowy zwiększa wchłanianie wapnia;

– wspieranie leczenia cukrzycy typu II i choroby Alzheimera – dzięki wysokiej zawartości kwasów średniołańcuchowych olej kokosowy jest cennym wsparciem w procesie leczenia tych schorzeń.

Szereg powyższych właściwości prozdrowotnych zdecydowanie powinien zachęcić Cię do wykorzystania tłuszczu kokosowego zarówno w kuchni, jak i w zabiegach pielęgnacyjnych.

Jak możesz wykorzystać olej kokosowy? Poznaj najlepsze sposoby

Olej kokosowy jest produktem o wielu zastosowaniach. Doskonale odnajduje się w kuchni i to w obu wydaniach – zarówno rafinowany, jak i nierafinowany. Jest też cennym produktem wykorzystywanym w pielęgnacji. Czy wiesz, że może Ci się przydać nawet w domowych porządkach? Czytaj dalej i sprawdź, jakie mamy pomysły na zastosowanie tego wyjątkowego tłuszczu.

Olej kokosowy w kuchni – zobacz, jaki jest pomocny!

Czy wiesz, że olej kokosowy tłoczony na zimno możesz spożywać jako samodzielny produkt? To doskonała, energetyczna przekąska, bogata w witaminy i składniki odżywcze. To też świetny dodatek do koktajli, wypieków, owsianki czy sałatek. Twoje potrawy zyskają dzięki niemu przyjemny, delikatny smak i kokosowy aromat.

Olej kokosowy rafinowany z kolei doskonale sprawdzi się jako tłuszcz do smażenia i gotowania. Dzięki temu, że jest bezwonny i nie ma posmaku kokosa, nie zmieni smaku Twoich dań. To dobra alternatywa dla wszystkich, którzy chcą jeść zdrowo, ale nie przepadają za kokosowym smakiem.

Jeśli lubisz eksperymenty kulinarne, koniecznie wykorzystaj nierafinowany olej kokosowy do podkreślenia smaku ryb, owoców morza i mięsa. Nie zapomnij, że to obowiązkowy składnik kuchni tajskiej, chińskiej i wietnamskiej!

Jak wykorzystać olej kokosowy w pielęgnacji?

Naturalny olej kokosowy jest niezwykle uniwersalnym produktem, który można wykorzystać na niemal każdym etapie pielęgnacji. Jego główną zaletą jest fakt, że możesz użyć go bezpośrednio na skórę, np. jako preparat nawilżający. Świetnie sprawdzi się w roli kremu na twarz – ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy jest cennym pomocnikiem w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry. Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym możesz stosować go także jako balsam na rany.

Nie są to jednak jedyne sposoby wykorzystania oleju kokosowego w zabiegach pielęgnacyjnych. Doskonale sprawdzi się on jako naturalna odżywka do włosów – nawilży je i ułatwi ich rozczesywanie. Czy wiesz, że to doskonały środek wspomagający walkę z łupieżem?

Olej kokosowy można wykorzystać też do płukania jamy ustnej. Systematyczna pielęgnacja tym sposobem pozwala na pozbycie się bakterii, ale też wpływa kojąco na chore dziąsła. Wystarczy jedna łyżka oleju raz dziennie – dzięki temu prostemu rozwiązaniu możesz zapobiec rozwojowi próchnicy i odświeżyć swój oddech.

Porządki domowe z kokosem w tle? Oczywiście

Jak wspomnieliśmy wyżej, olej kokosowy wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Co ciekawe, możesz wykorzystać go także jako domowy, naturalny środek czyszczący. Sprawdzi się np. podczas prania – ubrania będą idealne czyste, a jednocześnie wyczujesz na nich kokosową woń. Co więcej, można go stosować jako lakier do mebli – ich powierzchnia będzie idealnie lśniąca!

Olej kokosowy – jaki wybrać?

Stojąc przed sklepową półką, możesz zastanawiać się, który olej kokosowy jest lepszy – rafinowany czy nierafinowany? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz go wykorzystać. Nierafinowany olej kokosowy ma znacznie więcej wartości odżywczych. Będzie doskonałym wyborem, jeśli szukasz sposobu na poprawę stanu swojego zdrowia. Możesz wykorzystać go w kuchni i do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, o których wspomnieliśmy. Jeżeli chcesz stosować olej kokosowy jedynie do zdrowego smażenia, rafinowany wariant w zupełności wystarczy. Trzeba podkreślić, że to najzdrowszy tłuszcz roślinny, jaki jest obecnie dostępny na rynku.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup obu rodzajów, ponieważ każdy ma nieco inne właściwości i możesz wykorzystać je w domu na różne sposoby. Należy także wziąć pod uwagę, że nierafinowany olej kokosowy będzie nieco droższy – wynika to z faktu, że proces produkcyjny jest tu bardziej kosztowny niż w przypadku oleju rafinowanego.

Czym kierować się przy zakupie?

Kupując olej kokosowy, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które bez wątpienia świadczą o jego jakości i autentyczności. Zatem jaki olej kokosowy warto wybrać? Zwróć uwagę na:

– skład – prawdziwy olej kokosowy powinien mieć w recepturze tylko jeden składnik: olej kokosowy 100%. Wszystkie inne składniki są całkowicie zbędne, a ich obecność na etykiecie świadczy o tym, że produkt nie jest do końca autentyczny;

– smak, zapach i konsystencja – nierafinowany olej kokosowy delikatnie pachnie kokosem i tak samo smakuje. Ma też postać stałą i białą barwę. Może również zawierać ślady brązowego osadu, jednak jest to naturalne. Olej rafinowany z kolei jest bezwonny i bielony;

– certyfikat – prawdziwy olej kokosowy może posiadać certyfikat, który potwierdza jego jakość i autentyczność, np. określenie “BIO”.

O czym należy pamiętać, wykorzystując olej kokosowy?

Olej kokosowy – szczególnie nierafinowany – jest bezpieczny i wręcz zalecany do włączenia do codziennego jadłospisu. Bywa jednak, że spożywanie go lub wykorzystywanie produktów na bazie tego tłuszczu wywołuje reakcję alergiczną. Uczulenie na orzechy kokosowe zdarza się na szczęście niezwykle rzadko.

Zupełnie tak samo, jak w przypadku innych tłuszczów, z olejem kokosowym należy postępować ostrożnie, czyli spożywać go w rozsądnych ilościach. Rekomenduje się, by nie jeść go więcej niż 2 łyżki stołowe dziennie.

Jaki olej kokosowy wybrać? Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Mamy nadzieję, że właściwości tego produktu skłonią Cię do włączenia go zarówno do jadłospisu, jak i codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Oleje kokosowe – w różnych wariantach – znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu.