Badania wykazały, że wprowadzenie do diety zwierząt witamin może znacząco wpływać na jakość uzyskiwanych od nich produktów. Antyoksydanty, takie jak witamina C, E oraz beta-karoten zapewniają większą stabilność tłuszczu oraz zwiększają wartość pokarmową mięsa, jaj i mleka. Podawanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może z kolei przyczynić się do jednoczesnego zwiększenia ich zawartości w produktach odzwierzęcych. Czytaj dalej i sprawdź, jak jeszcze witaminy dla zwierząt mogą wpłynąć na wartość uzyskiwanych produktów.

Witaminy dla zwierząt a jakość mięsa

Hodowcy coraz częściej decydują się na stosowanie witamin dla zwierząt. Takie działanie ma za sobą konkretne przesłanie, gdyż dzięki niemu polepsza się przyrost oraz zdrowie tuszy. Nie pozostaje to również bez wpływu na jakość mięsa. Udowodniono bowiem, że stosowanie dodatków witaminowych może znacząco zwiększyć wartość uzyskiwanego produktu.

Badania wykazały, że podaż antyoksydantów, takich jak beta-karoten, askorbiniany i witaminy E, korzystnie wpływa na smak oraz barwę mięsa. Stanowią też ochronę przed nadmierną oksydacją, co ma szczególne znaczenie podczas przechowywania produktu. Dotyczy to zwłaszcza witaminy A i E oraz witaminy E w połączeniu z selenem, które hamują jełczenie tłuszczu. Pod wpływem działania witaminy E następuje też wzrost udziału kwasów wielonienasyconych, a obniżenie poziomu kwasów hipercholesterolemicznych przyspieszających rozwój zmian miażdżycowych. To właśnie od witaminy E uzależniony jest również poziom popiołu w mięśniach piersiowych.

Suplementując witaminę D3, sprawisz, że otrzymane mięso będzie posiadało nieco ciemniejszą i bardziej wysyconą w kierunku czerwieni barwę. Jest to bardzo istotne, gdyż przekłada się na ocenę potencjalnej jakości i świeżości. Okazuje się również, że w ten sposób mięso w mniejszym stopniu zmienia barwę po długotrwałym przechowywaniu. Witamina D3 może też wpłynąć na zdolność do utrzymywania wody własnej, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia technologicznej obróbki mięsa. Decydując się na jej suplementację, uzyskasz korzystniejszy wskaźnik wodochłonności, co zapewnia mniejszy wyciek swobodny z mięsa.

Przypuszcza się także, że podaż D3 ma znaczenie w kształtowaniu kruchości mięsa, która zostaje podwyższona aż o około 20%. Ma to związek z aktywnością enzymów rozkładających białka miofibrylarne w poubojowym procesie kruszenia, która jest zależna od stężenia jonów wapnia. Ich wchłanianie i koncentracja są z kolei uzależnione od podaży witaminy D. Kruchość mięsa zwiększa też dodatek witaminy B.

Witaminy dla zwierząt a jakość mleka

Na skład mleka wpływa przede wszystkim sposób żywienia i utrzymania zwierząt. Poprzez odpowiednio zbilansowany pokarm można zmieniać smak, zapach mleka, zawartość drobnoustrojów oraz przydatność dla przetwórstwa. Jeżeli w gospodarstwach praktykuje się stosowanie wysokich dawek witamin dla zwierząt, wówczas ich zawartość w mleku może być nawet większa niż w mleku pozyskiwanym od krów z gospodarstw ekologicznych.

Aby uzyskać wysoką jakość produktu, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o zdrowotność wymienia krów. Bardzo powszechną dolegliwością tych zwierząt jest zapalenie gruczołu mlekowego, któremu należy zapobiegać. Tylko w ten sposób jesteś w stanie uniknąć strat w przemyśle mleczarskim. W przypadku wystąpienia mastitis w mleku znacząco zwiększa się liczba komórek somatycznych stanowiących obumarłe komórki tkanki gruczołowej oraz leukocyty. W praktyce powinno być ich jak najmniej, gdyż to właśnie one są jednym z najważniejszych wskaźników określenia jakości produktu. Zawyżony poziom komórek somatycznych sprawia, że mleko ma mniej tłuszczu i laktozy. Jest w nim też znacznie więcej kwasów tłuszczowych. Może to powodować trudności z późniejszym przetwarzaniem produktu. Uzyskane przetwory szybciej się też psują i mają niższe wartości odżywcze. Wzrost wolnych kwasów tłuszczowych utrudnia zatem dojrzewanie serów. Niszczona jest też kazeina, która jest niezbędna do ich produkcji. Zwiększona zawartość sodu i chloru nadaje natomiast mleku słonawy smak.

Jak widać, negatywny wpływ tych bakterii na wydajność i jakość mleka jest ogromny, dlatego trzeba zadbać o skuteczną profilaktykę. Okazuje się, że pojawienie się zapalenia gruczołu mlekowego ma często związek z niedoborem witaminy E i selenu. Łącząc te dwa składniki, wpływasz na odporność zwierząt. Dodając do pasz witaminę E, chronisz organizm krów przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz poprawiasz zdrowotność gruczołu mlekowego. Istotny wpływ ma też beta-karoten. Wbrew pozorom jego wpływ na zdrowie krowy jest znacznie szerszy niż tylko troska o właściwy rozród. Na obniżenie komórek somatycznych w mleku korzystnie wpływa też witamina C, czyli naturalny antyoksydant rozpuszczalny w wodzie.

Witaminy dla zwierząt a jakość jaj

Bardzo duży wpływ na wartość odżywczą oraz kolor żółtka ma sposób żywienia kur, ponieważ pewne składniki przenikają do jaj. Podając odpowiednie witaminy dla zwierząt, możesz więc łatwo sterować ich jakością i wartością odżywczą. Wzbogacenie karmy w witaminę A, co prawda powoduje wzrost jej zawartości w jajkach, lecz jednocześnie obniża też poziom witaminy E. Dawkowanie witaminy A powinno być więc dokładnie przemyślane. Zwłaszcza że jej nadmiar może też zmniejszyć masę produktu i obniżyć nieśność kur.

Wykazano również, że suplementacja takich witamin, jak B12, E oraz D przekłada się na wzrost jej zawartości w jajach. W przypadku pozostałych witamin nie zauważono znaczących różnic. Dieta kur niosek powinna zawierać przede wszystkim prawidłowy poziom witaminy D3. Jest ona niezbędna do poprawy gęstości skorupy jajek. Jej niedobór może więc skutkować produkowaniem jaj o słabych skorupkach.

Za produkcję mocnej i twardej skorupki odpowiada też witamina C. Brak odpowiedniej suplementacji mieszanki paszowej przekłada się na znoszenie jaj bezskorupowych lub z miękką i nietrwałą skorupką. Warto więc modyfikować jakość produktu poprzez wzbogacanie karmy różnymi dodatkami.

Jak widać, witaminy dla zwierząt mogą znacząco wpływać na jakość produktów odzwierzęcych. Warto jest więc rozpocząć ich suplementację. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać prawidłowego dawkowania i wybierać tylko i wyłącznie witaminy wysokiej jakości. W naszym sklepie znajdziesz różnorodne produkty, które dostosujesz pod konkretne zwierzę i jego potrzeby.