Niezależnie od tego czy jesteś hodowcą dla własnego użytku, czy posiadasz stado, które przynosić ma Tobie jak największe zyski, z pewnością ważny dla Ciebie jest dobrostan Twoich zwierząt. Na zdrowie Twojej hodowli wpływ ma wiele czynników, ale to żywienie jest w tym przypadku kluczowe. Jak karmić stado, aby było zdrowe i wydajne? Przede wszystkim z głową - żadne skrajności w żywieniu nie są pożądane. Balans w diecie, to podstawa. Układając plan żywieniowy dla swojego stada, z pewnością nie zapominasz o witaminach, które są niezbędne do utrzymania hodowli w zdrowiu i jak największym dobrostanie. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć kilka najważniejszych informacji o tym, jak witaminy wpływają na poszczególne narządy zwierząt i dlaczego tak ważne jest, aby do ich suplementacji podejść z głową. 

Dlaczego to takie ważne?

Witaminy i minerały stanowią kluczowy element diety w hodowli, dlatego warto przy ich włączaniu skonsultować się ze specjalistą żywienia zwierząt, który pomoże dobrać dawki w zależności od aktualnych potrzeb stada. Jak już wspomnieliśmy wyżej - żadne skrajności nie są korzystne w diecie. Zarówno niedobór jak i nadmiar witamin może być dla organizmu szkodliwy. Ważne, aby przy doborze mieszanek witaminowych kierować się rozsądkiem, a nie chęcią jak największego zysku, ponieważ skutek może okazać się odwrotny. Źle dopasowane dawki witamin odbiją się na zdrowiu stada, do czego z pewnością żaden hodowca - czy to rekreacyjny, czy profesjonalny - nie chciałby doprowadzić.

Krótki opis poszczególnych witamin

Witamina A - w roślinach występująca jako prowitamina β - karoten. Wpływa na rozwój kośćca i tkanek miękkich; wspomaga procesy widzenia, rozmnażania oraz immunologiczne; korzystnie wpływa na wygląd skóry oraz tworów naskórka (sierści, rogu kopytowego).

Kompleks B - witamin - odpowiada za wspomaganie układu nerwowego; reguluje procesy metaboliczne oraz odpornościowe; wpływa na funkcjonowanie skóry oraz naskórka i jego wytworów.

Witamina C - bierze udział w ważnych dla organizmu przemianach metabolicznych (tworzenie kolagenu, metabolizm cholesterolu, produkcja niektórych hormonów); wykazuje zdolności bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Witamina D3 - wspomaga regulację gospodarki wapniowo - fosforowej, bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej; odpowiada za optymalną pracę układu immunologicznego.

Witamina E - jest bardzo ważnym elementem wspomagania procesów rozmnażania, wpływa także na wydolność łożyska; jest silnym antyoksydantem; 

Witamina K - jest kluczową dla procesów krzepnięcia; posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Podział witamin w zależności od rozpuszczalności

Witaminy dzięki swoim właściwościom mogą rozpuszczać się w dwóch środowiskach - wodnym oraz tłuszczowym. Dlaczego powinniśmy zwrócić na to uwagę? Ponieważ w zależności od rozpuszczalności będziemy musieli wybrać sposób podania mieszanki lub pojedynczej witaminy. Dodatkowo, przed zakupem, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas mix witaminowy, rozpuszcza się w całości w tym samym środowisku. Pozwoli to na zoptymalizowanie czasu karmienia, bez konieczności rozbijania dawki witamin na pojedyncze podaże karmy.

Ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę w kontekście rozpuszczalności, jest także możliwość magazynowania witamin. Te, które rozpuszczają się w tłuszczach, cechują się zdolnością do kumulowania w tkance, natomiast te rozpuszczalne w wodzie, takiej zdolności nie posiadają i wydalane są z organizmu wraz z moczem.

Witaminami rozpuszczalnymi w wodzie są: B - kompleks, C.

Witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach są: A, D, E, K.

Wybór witamin dla poszczególnych zwierząt

Każdy gatunek zwierzęcia będzie oczywiście posiadał różne zapotrzebowanie na poszczególne witaminy. Jednak nie tylko konkretny gatunek, ale i poszczególne grupy osobnicze wśród zwierząt jednego stada, będą się tym zapotrzebowaniem różnić. W zależności od wieku zwierzęcia, jego przeznaczenia oraz wagi, dobór dawki witamin i minerałów będzie się różnił. Pamiętaj, że optymalnym rozwiązaniem będzie indywidualna konsultacja ze specjalistą żywieniowym.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz gotowe mieszanki witaminowe dla bydła, trzody chlewnej, drobiu, gołębi oraz koni. Każde z tych zwierząt posiada osobnicze potrzeby dietetyczne, dlatego jako specjaliści branży żywieniowej, dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasze produkty dopasować pod konkretne wymagania hodowców. Masz pytania co do wyboru witamin dla swojego stada? Napisz lub zadzwoń, a my doradzimy Ci jeszcze przed zakupem.