Hodowla gołębi nie jest łatwym zadaniem. Właściciel musi wykazać się specjalistyczną wiedzą z zakresu pielęgnacji tych ptaków. Jednym z ważnych zagadnień jest właściwe ich żywienie. Czym zatem karmić gołębie, by zapewnić im jak najlepszy rozwój? Jakich elementów nie może zabraknąć w ich diecie? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

W jaki sposób karmić młode gołębie?

Na samym wstępie warto podkreślić, że żywienie gołębi powinno być dostosowane przede wszystkim do ich fazy rozwojowej. W ten sposób możesz zapewnić im odpowiednio dobrany i zbilansowany pokarm dostosowany do wszystkich potrzeb na danym etapie.

Czym karmić młode gołębie? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących hodowców. Pisklęta tuż po wykluciu się, karmione są przez rodziców. Kiedy osiągają ok. 25 dni, przenoszone są do specjalnie przygotowanego gołębnika dla młodych ptaków. Tutaj właśnie pojawia się niezwykle ważna rola hodowcy, którego zadaniem powinno być dostarczenie odpowiedniego żywienia. To, co młode gołębie otrzymają na tym etapie, decyduje o dalszym ich funkcjonowaniu.

Pierwsze dni po odstawieniu od rodziców są dla młodych ptaków bardzo stresujące, dlatego mogą nie chcieć jeść. Jest to jednak dość naturalne zjawisko, nie masz więc powodów do obaw. Kiedy tylko młodym minie pierwszy stres związany z nowym otoczeniem, pojawi się także chęć do jedzenia. Pamiętaj jednak o tym, aby porcje karmy nie były zbyt duże.

Czym karmić małe gołębie?

Jedzenie przeznaczone dla młodych gołębi powinno składać się z odpowiednich pasz, ziaren zbóż oraz fitogenicznych dodatków do paszy. Ważne elementy, które powinny pojawić się w ich jadłospisie, to węglowodany oraz tłuszcze, dostarczające im energii. Kolejnym ważnym składnikiem jest materiał budulcowy, czyli białko. To właśnie ono warunkuje odpowiedni rozwój szkieletu oraz mięśni. Niezbędne są także składniki mineralne mające wpływ na wiele procesów w młodym organizmie.

Karmę dla młodych gołębi musisz dostosować także pod względem konsystencji. Na samym początku sprawdzi się drobniejszy pokarm, który jest łatwiejszy do spożycia. Warto więc mielić ziarna oraz serwować im produkty w formie płynnej. Mały gołąb powinien spożywać dwa posiłki rano i wieczorem. Wraz z upływem czasu i w miarę postępów w nauce jedzenia, do mieszanki możesz dodać grubsze ziarna, np. kukurydzy lub groszku.

Czym karmić młode gołębie zimą?

Nie wiesz czym karmić gołębie, które wykluły się zimową porą? Takie pisklęta potrzebują szczególnie troskliwej opieki. Podczas swoich wylotów mają znacznie ograniczony dostęp do smakołyków, które mogłyby znaleźć w różnych miejscach. Ich jedynym źródłem pożywienia jest zatem to, co otrzymają od hodowcy. Podczas ustalania ich jadłospisu, uwzględnij przede wszystkim wzmożone zapotrzebowanie energetyczne i budulcowe na ziarna bogate w składniki mineralne. Sprawdzi się tu zatem jęczmień, będący źródłem cynku, proso – bogate w mangan, fluor, krzem i miedź, a także pszenica zawierająca spore ilości magnezu, żelaza, fosforu, potasu oraz witamin z grupy B.

Witaminy dla gołębi – czy są potrzebne?

Gołębie hodowlane są bardzo delikatnymi ptakami, o które trzeba należycie dbać. Jeden chory osobnik może zarazić wiele innych, a to z kolei prowadzi do nieodwracalnych szkód. Dlatego właśnie należy dołożyć wszelkich starań, by całe stado było w jak najlepszej kondycji. Ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, aby jak najwcześniej wykryć różnego rodzaju choroby oraz inwazje pasożytów.

Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie swoich ptaków, oprócz zbilansowanej diety podawaj im także witaminy dla gołębi. Ich dobór nie jest łatwy i zależy od wielu czynników. Inne suplementy sprawdzą się w przypadku gołębi pocztowych przed rozpoczęciem sezonu, inne zaś w okresie lęgowym. Jeszcze innego zestawu witamin mogą potrzebować ptaki cierpiące na różne choroby.

Gołębie szczególnie potrzebują witamin rozpuszczalnych w wodzie, czyli C, B i F. Nie mają one bowiem zdolności do ich magazynowania. Z kolei witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) nie powinny być dostarczane w zbyt dużych ilościach. Ich nadmiar kumuluje się w ciele i może mieć działanie toksyczne. Regularne podawanie gołębiom witamin wspomaga powstawanie zdrowych piór i skraca okres pierzenia. Suplementy mogą przyczynić się do poprawy sprawności i wydajności Twoich gołębi.

Nie wiesz, gdzie znaleźć najlepsze witaminy dla swoich gołębi? W naszym sklepie oferujemy Ci szeroki ich wybór! Dostępne są poszczególne witaminy, takie jak witamina D czy witamina E, a także całe zestawy, zawierające wszystko, co niezbędne. Znajdziesz tu także suplementy przeznaczone dla gołębi po długich lotach, stosowane w celu ich regeneracji.

Co podawać gołębiom w zależności od pory roku?

Wiesz już, czym karmić młode gołębie oraz dlaczego ważne jest regularne podawanie im witamin. Teraz przyjrzymy się, jak powinna wyglądać dieta gołębi w zależności od pory roku.

Zimą Twoje ptactwo powinno być nakarmione do syta. Nie ma wówczas konieczności stosowania specjalnych mieszanek. To, co powinno się znaleźć w jadłospisie ptaków to ziarna wysokobiałkowe i bogate w tłuszcz, takie jak kukurydza, ziarna słonecznika czy sorgo. Niektórzy hodowcy w okresie zimowym dodają także owies lub jęczmień.

Wiosną dieta Twoich gołębi powinna być wzbogacona o dodatkowe ilości białka. Ptaki stają się wówczas bardziej aktywne, przez co wzrasta ich zapotrzebowanie na energię. Dotychczasową mieszankę można zatem uzupełnić o ziarno prosa, konopi, rzepaku czy pszenicy. Szczególnego karmienia wymaga także to ptactwo, które ma być łączone w pary. Taka dieta powinna być wprowadzona na ok. tydzień przed łączeniem.

A jak karmić gołębie w okresie pierzenia, czyli w czasie, kiedy następuje odbudowa piór? Procesowi temu może towarzyszyć apatia i ospałość Twoich gołębi. Potrzebują one wówczas więcej energii na formowanie nowych piór. Warto zatem zaserwować im mieszanki z dodatkiem ziaren i nasion oleistych, takich jak rzepak czy słonecznik. W tym czasie podaj swojemu ptactwu także suplementy, zawierające wszystkie niezbędne witaminy, minerały i mikroelementy.