Różni je sporo, zarówno pod względem konsystencji, jak i zastosowania. Mają zmienne parametry także w kontekście rozkładu tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Dla wielu osób na zdrowej diecie stanowią jeden z podstawowych źródeł tłuszczów dostarczanych do organizmu w zbilansowanych posiłkach. Który produkt charakteryzuje się lepszym składem: olej kokosowy czy pasta orzechowa? Bierzemy na tapet ich najpopularniejsze rodzaje.

Wartościowe masło orzechowe. Pasta orzechowa 100% czy coś innego?

Pasta orzechowa lub masło orzechowe to określenie produktu roślinnego o wysokiej zawartości orzechów w jego składzie. Wyróżnia się produkty wykonane z arachidów, migdałów, nerkowców, pistacji i innych wartościowych orzechów. Masło orzechowe nie nadaje się do smażenia posiłków, a jego głównym przeznaczeniem jest stanowienie dodatków do różnorodnych dań. Niezwykle popularnym jego wykorzystaniem jest stosowanie go jako smarowidło do pieczywa, czy jako dodatek do zdrowych przekąsek z jogurtem, czy musli. Pasta orzechowa 100% jest ok 33% mniej kaloryczna niż olej kokosowy.

To ze względu na większą zawartość białka, węglowodanów i wody w 100 gramach produktu. Warto pamiętać, aby wybierać pasty orzechowe (lub masła), które mają najlepiej cały skład oparty na orzechach. Zdarza się, że producenci uzupełniają produkty w dodatki wypełniające, obniżając tym samym ostateczną cenę produktu. Masło orzechowe posiada zazwyczaj gładką konsystencję, zaś pasta może posiadać specyfikę bardziej zwartą, bądź posiadać w składzie nie do końca zmielone orzechy. Pasty i masła posiadają w swoim składzie duże ilości witamin i minerałów, przede wszystkim wapnia i żelaza.

Olej kokosowy. Najbardziej uniwersalny olej świata?

W temperaturze pokojowej zachowuje stałą strukturę. Wystarczy jednak przez kilka minut potrzymać słoik z olejem w ręce, aby tłuszcz zaczął się rozpuszczać. Zarówno olej kokosowy rafinowany, jak i nierafinowany, mają podobną konsystencję. Ten drugi jest bardziej polecany w kontekście prozdrowotnym. Olej rafinowany podlega wielu procesom chemicznym, przez co jest tłuszczem bardziej przetworzonym, ale za to nadającym się do smażenia w wysokiej temperaturze. Olej zawiera naturalne tłuszcze pochodzenia roślinnego. Dobrze, jeśli jest tłoczony na zimno, gdyż wtedy zachowuje wszystkie swoje pozytywne właściwości. Dobrej jakości olej kokosowy nierafinowany poddaje się starannemu procesowi filtracji.

Nie powinien zawierać w swoim składzie nic poza naturalnym olejem z miąższu kokosa. Jeśli produkt zawiera domieszki konserwujące czy dodatki oleiste, należy z produktu zrezygnować. Olej kokosowy jest znakomitym dodatkiem do pieczenia ciast czy tworzenia smacznych deserów. Zawiera on szereg niezwykle przydatnych witamin i minerałów, wpływających pozytywnie na ogólny stan organizmu. Jest ponadto zaliczany do tzw. super - żywności, a to ze względu na zdolność do podkręcania metabolizmu. Olej kokosowy może okazać się zdrową alternatywą dla tłuszczów zwierzęcych i roślinnych używanych w kuchni. Ma dosyć neutralny smak, przez co niespecjalnie nadaje się do smarowania chleba czy bułek - choć i z takim praktycznym wykorzystaniem oleju kokosowego można się spotkać.

Co lepsze: masło orzechowe czy olej kokosowy nierafinowany w zdrowej diecie?

Zarówno masło, jak i olej, stanowią wartościowe źródło zdrowych tłuszczów w diecie. Należy jednak dozować je z rozwagą, gdyż są to produkty niezwykle kaloryczne, których regularne spożywanie w dużych ilościach może doprowadzić do nadwagi. Przy wyborze konkretnych produktów warto zwrócić uwagę na ich skład: im krótsza lista składników, tym lepiej. W kontekście tych dwóch produktów najlepiej by było, aby skład na etykiecie zawierał wyłącznie jedną pozycję. Olej ma nieco inne zastosowanie, niż masło (lub pasta). Olej kokosowy nadaje się jako dodatek do ciast, tłuszcz do smażenia czy nawet jako produkt kosmetyczny. Pasta orzechowa znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w aspekcie śniadań, dodatków do jogurtów, naleśników czy deserów.