Zadbaj o kondycję swojej hodowli, podejmując działania profilaktyczne. Jedną z dobrych praktyk w profilaktyce zdrowia oraz kondycji zwierząt jest stosowanie zakwaszaczy. Z literatury fachowej wynika, że stosowanie zakwaszaczy może znacząco przyczynić się do utrzymania dobrej kondycji hodowli. Ponadto taka metoda poza utrzymaniem zdrowia zwierząt przyczyni się również do budowania pozytywnego wizerunku twojej hodowli. Jest to równie istotna kwestia, ponieważ z badań opinii publicznej wynika, że z roku na rok wzrastają wymagania konsumentów, którzy oczekują jasnej informacji dotyczącej zarówno wartości odżywczej mięsa jak i dobrostanu zwierząt. Raport Nielsen z 2016 r. pokazuje, że 65% europejskich konsumentów jest zaniepokojonych antybiotykami w spożywanej przez siebie żywności, ale także sztucznymi konserwantami, aromatami, barwnikami i GMO. Ta sama grupa konsumentów deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej za produkt, który jest wolny od antybiotyków oraz gwarantuje dobre warunki chowu zwierząt.

Co zamiast antybiotyków?

Presja ze strony środowisk konsumenckich oraz regulacje prawne sprawiają, że używanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej będzie ulegało ograniczeniu. Warto zatem sięgnąć po alternatywne dodatki  paszowe. Jednym z nich są właśnie  zakwaszacze, wykorzystywane m.in. w profilaktyce problemów jelitowych u zwierząt. Kwasy organiczne i nieorganiczne wykazują silne działanie bakteriostatycznego. Wysokiej jakości kiszonki zapobiegają wielu chorobom, przyczyniają się również do wzrostu apetytu. Poza tym, że pobudzają trawienie, dodatkowo podnoszą strawność pasz, które podawane są razem z nimi. Ułatwiają proces przyswajania witamin oraz soli mineralnych. 

Zakwaszacze - jak to działa?

Zakwaszacze są jednym z pierwszych dodatków paszowych stosowanych m.in. w żywieniu trzody chlewnej. Podstawowym celem ich używania jest utrzymanie odpowiedniego pH przewodu pokarmowego zwierząt. To niezwykle istotne w przypadku młodych osobników. Rozwijający się układ odpornościowy i niestabilna mikroflora przewodu pokarmowego może doprowadzić do tego, że w okresie dużego wzrostu pH np. na skutek nadmiaru białka bądź oddziaływania stresu, rozwinąć się mogą drobnoustroje patogenne. Te podwyższają z kolei śmiertelność młodych zwierząt. Zakwaszacze są jednak niezbędne także u osobników dorosłych. Poprawiają one strawność paszy i wpływają pozytywnie na ilość pobieranego pokarmu. 

Rola kwasu w żywieniu zwierząt

Kwasy odgrywają w diecie zwierząt duże znaczenie. Nieorganiczny kwas fosforowy wpływa na poziom pH treści żołądka i jelit, poprawia wchłanianie białek, peptydów czy aminokwasów. Podobnie działa kwas winowy, jabłkowy, mlekowy czy propionowy. Jest sporo kwasów organicznych, które pozytywnie oddziałują na mikroflorę układu pokarmowego. Są to kwas mlekowy, mrówkowy, cytrynowy, laurynowy, propionowy, fumarowy, benzoesowy, kaprynowy, masłowy, kaprylowy czy  kapronowy. Wiele z nich jest wykorzystywanych przez  hodowców czy producentów pasz. Inne są stosowane jako uzupełnienie farmakologicznego leczenia weterynaryjnego.

Najpopularniejsze kwasy wykorzystywane jako dodatki paszowe to:

1. Kwas  mrówkowy to prosty kwas organiczny, który w naturze obecny jest w jadzie pszczół, mrówek czy w pokrzywach. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Wchodzi w skład wielu mieszanin zakwaszających w paszach.

2. Kwas mlekowy działa konserwująco i prebiotycznie. Stosowany jest jako stymulator wzrostu. Pobudza czynności nerek, wątroby i jelit. Skutecznie zapobiega stanom zapalnym przewodu pokarmowego. Działać może przeciwskurczowo i przeciwbólowo, a także  bakteriostatycznie. Hamuje rozwój kokcydiozy, salmonellozy, kolibakteriozy czy kandydozy.

3. Kwas propionowy funkcjonuje głównie jako konserwant paszy. Stymuluje proces wydzielania oraz wchłaniania z przewodu pokarmowego. Zwiększa pobór paszy, co przekłada się na większe przyrosty dobowe zwierząt. Zapobiega ponadto nieżytom przewodu pokarmowego. W  umiarkowanym stopniu działa prebiotycznie.

4. Kwas octowy to kwas słaby, ale o silnym działaniu zakwaszającym w paszach. Hamuje wzrost pleśni i drożdży. Reguluje procesy fermentacji zachodzące w jelitach.

5. Kwas fosforowy jest niedrogi i uniwersalny. Stanowi dodatek paszowy o wszechstronny działaniu. Pobudza apetyt i ułatwia proces przyswajania witamin oraz soli mineralnych. Hamuje rozwój groźnych baterii w paszy i w przewodzie pokarmowym.

6. Kwas fumarowy działa konserwująco, bakteriostatycznie i antyseptycznie. To pożywka dla niektórych grzybów i bakterii. Zaleca się go więc stosować razem z kwasami hamującymi ich rozwój. To kwas, który poprawia smakowitość paszy.

7. Kwas cytrynowy wykazuje właściwości konserwujące. Poprawia przyswajalność fosforu, stymulując funkcje trzustki. Wpływa pozytywnie na smakowitość paszy.

8. Kwas benzoesowy to środek konserwujący paszę. Powstrzymuje rozwój bakterii i grzybów. Ponadto pobudza wydzielnicze działanie układu pokarmowego, przyczyniając się do poprawy przyrostów dobowych. Działa antyseptycznie, przeciwgorączkowo oraz wykrztuśnie.

9. Kwas jabłkowy stosowany  jest jako prebiotyk. Poprawia smak i zapach paszy.

10. Kwas winowy także działa prebiotycznie. Dobrze wpływa na samopoczucie i sprawdza się przy nieżycie przewodu pokarmowego czy w przypadku stanów zapalnych. Poprawia smak paszy i zwiększa jej własności odżywcze.

Zakwaszacze - naprawdę warto!

W praktyce zakwaszacze w żywieniu zwierząt stosowane są profilaktycznie, a także jako czynniki prozdrowotne czy stymulatory wzrostu. Działają leczniczo i wspomagają wielokrotnie leczenie farmakologiczne. Są często składnikami wysokiej klasy pasz. Stosować je można również w przypadku wody pitnej. Zakwaszacze paszy chronią ją przed rozwojem grzybów czy pleśni. Poprawiają jej smak i zwiększają pobór przez zwierzęta. Wszystkie wymienione zalety, które daje stosowanie zakwaszaczy przyczyniają się do utrzymania hodowli w zdrowiu i dobrej kondycji.

Tutaj znajdziesz zakwaszacze dla hodowli:

zakwaszacze dla drobiu

zakwaszacze dla trzody